Konuya El Atıyoruz: El İlanlarını Nerede, Nasıl ve Ne Zaman Dağıtmalı?

 İşleri büyütmek için her zaman çok maliyetli, büyük projelere ihtiyacınız yok. Avuç içine sığacak kadar bilgiyle de tanıtımınızı gayet güzel bir şekilde yapabilirsiniz. El ilanları da bu anlamda vazgeçilmez pazarlama araçlarıdır. İyi bir el ilanı nasıl olur, günde elden ele dolaşan bir sürü el ilanı arasında sizinki nasıl farklılaşabilir, el ilanı ne işe yarar, bunlardan bahsetmiştik. Şimdi ise el ilanlarını nasıl daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz, konumuz bu.

Hangi Ellere, Nasıl Vermeli?

Matbaadan çıkan taptaze el ilanlarınızın bakılmadan atılmaları gerçekten acıklı bir durumdur. Bu durumu engellemek için el ilanı tasarımınızı ve içeriğinizi doğru kurgulamanız gerek. Bu kısmı hallettiğinizi kabul ederek dağıtım konusunda bilmeniz gerekenlere geçiyoruz:

  • El ilanları çizgi altı reklamların en önemlilerinden biridir ve belli bir ürünün/kampanyanın/hizmetin konuyla ilgili hedef kitleye ulaştırılması için hazırlanırlar. Bu durumda el ilanınızın dağıtımını hedef kitlenin çoğunlukla gittiği/dolaştığı yerlerde gerçekleştirmelisiniz. Mesela ilkokul çağındaki çocuklara yönelik hazırlanan el ilanlarını huzur evi önünde dağıtmak saçma olacaktır. Örneği sert ve net seçtik ki anlaşılmayan nokta kalmasın.

  • Doğru zamanlama için de yine hedef kitlenin programına uymalısınız. Restoran açılışı yaptıysanız, el ilanlarınızı öğle saatlerinde dağıtmanız mantıklı olacaktır -çalışan kesimin öğle tatiline denk getirmekten bahsediyoruz, aç oluyorlar çok, hazır fırsat- ya da gençlere yönelik bir partinin, gece açık olan mekânın açılış duyurusunu yapacaksanız üniversitelerin etrafında konuşlanın ve ders saatlerinin bitiminde el ilanlarınızı dağıtmaya başlayın.

  • El ilanınız gazetelerin hafta sonu eklerinin arasında yer alırsa çok fazla kişiye ulaşır. Yaşasın iş birliği!

  • Apartmanlardan içeri süzülüp posta kutularına el ilanı bırakmak bugün hâlâ geçerli bir yöntem. Marketlerdeki indirim günlerini, evlerinin yakınında yeni açılan restoranları ya da çoluğu çocuğu ve kendisi için hiçbir kampanyayı kaçırmak istemeyen insanların sayısı hiç de az değil.

  • El ilanlarını dağıtan kişilerin tavrı çok ama çok önemli. Yolumuzu kesip resmen zamanımızı gasp eden el ilanı dağıtıcılarının “İlgilenmesen bile al, okuyormuş gibi yap abla.” türündeki ısrarlarından ve yalvarışlarından hepimize gına geldi açıkçası. Bunu önlemenin ilk yolu gerçekten ilgi çekecek el ilanı tasarlamak, ikinci yolu ise konuya (el ilanının içeriğine ve amacına) hâkim ve düzgün iletişim kuran insanları dağıtıcı olarak seçmek.

Eğer hemen harekete geçecekseniz "El ilanı ölçüleri"ne bakarak başlayabilirsiniz.