Elle Tutulur, Yerlere Atılmaz El İlanı Nasıl Olur?

Böyle olur. Ama biz yine de detaylandıralım. El ilanı, hem hali hazırdaki müşterilerinize kendinizi hatırlatmanızı hem de potansiyel müşterilere ulaşmanızı sağlayan pratik bir pazarlama aracıdır. Milyonlarca insanın, binlerce dansözün ve yüzlerce el ilanının sokaklarda dolaştığı günümüzde, el ilanlarınızın daha göz atılmadan bile buruşturulup çöp kutusuna şutlanmaması için bilmeniz gerekenler var. Zira diğer türlüsü gerçekten çok acıklı bir durum.

İlk Bakışta Etkilemeli

İşiniz gücünüz var, bir yere yetişmeye çalışıyorsunuz ya da bütün gece “o kişi” ile buluşacağınız için heyecandan kıvranıp durdunuz. Öyle ya da böyle sebebiniz ne olursa olsun bir şekilde yollara döküldünüz. El ilanı dağıtımı yapan arkadaş sizi durdurdu ve el ilanını elinize tutuşturdu. İşte büyük buluşma! El ilanı ilk bakışta dikkatinizi çekmezse okumazsınız. Peki, ilk bakışta dikkat çekecek el ilanı nasıl olur? Tasarımda vuruculuk, çarpıcı renklerin ya da ögelerin kullanılması ya da tertemiz, sade bir anlayışla olur. Dış görünüş önemli bir şey, kendimizi kandırmayalım. Göz bu, retinasından korneasına bir hoşluk arıyor.

Ele Gelmeli

El broşürlerinin ölçüleri genelde standarttır. Şöyle kolayca tutulup kavranması için araştırmışlar, en uygun ölçüyü bulmuşlar. Çok acayip inovatif bir şey yapılmayacaksa bu ölçüden şaşmamak lazım. Daha küçük boyutlarda hap mesajlar iletmek isteyenler katlamalı el ilanlarını da tercih edebilirler.

Okunur Olmalı. Çünkü Yazı, Okunmayı Gerektirir

Ele gelen bir el ilanının okunur olması, vereceğiniz mesajın algılanması için ilk basamak olduğuna göre garip garip fontlar, uzun paragraflar, karmaşık renk seçimi el ilanı tasarımında yapılacak en kötü şeylerdir. Yazıları çok uzun tutmamalı, maddeler hâlinde sıralamalar kabul görülmeli, slogan ve spot metin kullanımına sıcak bakılmalı ki yapılan iş amacına ulaşsın. Bu bilgileri de unutmamalı, sevgiyle anmalı.

Biraz Yaratıcılık ve Hayal Gücü Lütfen

Her yerde görmekten bıktığımız için bir nevi savunma mekanizması olarak geçici körlük durumuna girdiğimiz slogan klişelerine el ilanınızda yer vermeyin. İçeriğinizin tasarımınızla ortak bir dil konuşmasına dikkat edin. El ilanının ön yüzüyle arka yüzünün tasarımsal olarak bir hikâye oluşturmasını sağlayabilirsiniz mesela. El ilanı örneklerini iyice inceleyin, hangisi sizin elinize tutuşturulsa onu elde etmekten mutluluk duyacağınızı düşünün, sonra da haydi bastırın (el ilanlarını)!