Kartpostal Nedir? En Güzel Kartpostal Örnekleri

Kartpostal geçmişten bugüne göz kırpan ve pek çok kişinin içinde sebepsiz mutluluklara sebep olan bir iletişim aracıdır. Özellikle 2000’ler öncesinde dünyada o kadar yaygın olarak kullanırdı ki, özel günlerde kartpostal atmak, bir şehre turist olarak gidilince hatıra olarak kartpostal almak ve insanlara kartpostal hediye etmek bir gelenekti. Ancak günümüzde bu gelenek pek çok gelenek gibi arkaya baktığımızda bizi gülümseten bir hatıra olarak yerini aldı. Bunun sebebi ise teknolojinin hızlı gelişmesi ve insanların artık telefon ve bilgisayar gibi çeşitli iletişim araçları ile bu ihtiyaçlarını karşılıyor olması.

Teknoloji ne kadar gelişmiş olsa da hala kartpostal kullanımı hızla devam ediyor. Bunun sebebi ise kartpostalların kullanım alanlarının değişmiş olmasıdır. Şöyle söyleyelim; önceden herkes kartpostal alarak bunu bir iletişim aracı olarak kullanıyordu ancak şirketler bu yolu pek kullanmıyorlardı. Bugünlerde ise firmalar kendi tasarımları ile bastırdıkları kartpostalları müşterilerine, çalışanlarına veya iş ortaklarına hediye ederek hem marka imajlarını güçlendiriyor hem de reklamlarını yapıyorlar. Logolu kartpostal baskı artık firmaların sık kullandıkları baskı ürünleri arasında yerini almış durumda.

Kartpostal baskı yaptırarak insanlara gönderen firmalar, müşterilerine geçmişten bir hediye sundukları için ister istemez onların sempatisini kazanırlar. Bu strateji bugünlerde pek çok dünya markası firmanın başarmaya çalıştığı bir olay. Bu nedenle kartpostal baskı müşteri ile kurulan bağları sıkılaştırması ve bunu yaparken de markanın reklamını yapması ile iş dünyası için biçilmiş kaftan. Peki ama sıradan bir kartpostal da iş görür mü? Hayır görmez.

Bidolubaskı blog yazılarımızda firmaların satışlarını nasıl artırabilecekleri ve nasıl büyüyecekleri konularında pek çok ipucu veriyoruz. Bu yazılar sayesinde birçok firma hızla büyüyerek karlılıklarını artırıyorlar. Ancak diğer taraftan bazı firmaların verdiğimiz ‘en iyi uygulamalar’ örneklerimizi yanlış uygulayarak başarıya ulaşamadığına da şahit oluyoruz. Örneğin, bu yazıyı okuyarak kartpostal göndermeye karar veren bir firma, bu kartpostalları kendi logosunu kullanarak baskı yaptırmadığı taktirde başarıya ulaşma oranını düşürür. Örnek olarak verdiğimiz bu yazımızdaki püf nokta; göndereceğiniz kartpostalın sizin logonuzun kullanıldığı ve güzel bir tasarıma sahip bir baskı yapılarak gönderilmesidir. Ayrıca ‘Kartpostalları Pazarlama Ürünü Olarak Kullanmanız İçin 10 Sebep’ yazımızı da okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kartpostal Baskı Siparişi Nasıl Verilir?

Kartpostal baskı siparişi vermek aslında düşündüğünüzden çok daha kolay. Bidolubaskı ile vereceğinizi kartpostal baskı siparişleriniz için süreç şöyle işliyor; kartpostal baskı sayfasına giriyorsunuz, ardından istediğiniz adeti seçerek siparişinizi gerekli bilgilerle tamamlıyorsunuz. Bu siparişin ardından ise Bidolubaskı ürünlerinizi yüksek kalite ile basar ve kapınıza kadar ücretsiz olarak gönderir.

Kartpostal siparişinde en kritik nokta ise kartpostal tasarımı. Kartpostal siparişi verebilmeniz için kartpostal tasarımınızın hazır olması gerekir. Eğer tasarım uzmanı değilseniz ve firmanızda çalışan bir uzman yok ise konu ile ilgili uzman bir grafik tasarımcıdan destek almanız gerekiyor. Bu noktada tasarımı kendiniz yapmak isterseniz, daha önce tasarım yapabileceğiniz programları listelediğimiz şu yazıdan bilgi alabilirsiniz. Profesyonel destek almak isterseniz ise freelance grafik tasarımcıları bulabileceğiniz Bionluk.com’a göz atabilirsiniz.

Kartpostal Tasarımı Nasıl Yapılır?

Kartpostal tasarımlarında ilk dikkat edilmesi gereken şey yapılan tasarımın doğru boyutlarla yapılmasıdır. Standart bir kartpostal 15x10 cm boyutlarında olur, ancak baskıya uygun yapılan tasarımlarda kesim için boşlukların da ayrılması gerekmektedir. Bu nedenle en doğu tasarımı yapmanın yolu Bidolubaskı tarafından ücretsiz olarak sunulan Hazır Kartpostal Şablonu üzerinden tasarım yapmaktır.

Doğru ölçüleri ayarladıktan sonra ise nasıl bir tasarım yapacağınıza kabul vermelisiniz. Ne tür bir tasarım yaparsanız yapın, logo dahil kullanılacak tüm görselleri yüksek çözünürlüklü olarak kullanmalısınız. Tasarım dosyanızı açarken çözünürlükte problem yaşamamak adına 300dpi olarak açmanızda da fayda var. Kartpostal tasarımı yapacakken ihtiyacınız olan önemli şeylerden biri de daha önce yapılmış başarılı işleri görmektir. Çünkü bu başarılı işler size ilham vererek, ortaya çok daha başarılı işler çıkarmanıza sebep olur.

En Güzel Kartpostal Örnekleri

Tasarım hakkında düşülen en büyük yanılgılardan biri de iyi tasarım örneklerine bakıldığında özgün tasarım yapmanın zorlaşacağıdır. Tam aksine özgün ve başarılı bir tasarım yapmanın yolu olabildiğince fazla ve güzel örnek görmekten geçer. Bu yazımızda size ‘neden kartpostal bastırmalısınız?’ sorusunun cevabını anlattık. Eğer bu cevap sonrası kartpostal siparişinizi verdiyseniz veya vereceksiniz şimdi sırada tasarımınızın nasıl olacağı var. Bu nedenle tasarımı nasıl yapacaksınız ya da yaptıracaksınız sorusunun cevabına ilham olacak en güzel kartpostal örneklerini de aşağıda sizler için derledik.