5 Ücretsiz Grafik Tasarım Programı

Günümüzde grafik tasarım profesyonel bir uğraş olmanın yanında birçok insan için de hobi olarak düşünülüyor. Profesyonel grafik tasarımcıları yaygın olarak ücretli programlar kullanıyor ancak profesyonel grafik tasarıma yeni başlayan veya grafik tasarımı bir hobi olarak görenler için bu programların ücretleri bir hayli yüksek. Aynı zamanda ücretli grafik tasarım programları yeni başlayanlar için fazla karışık ve detaylı olabiliyor. Bu nedenle birçok kişi ücretsiz grafik tasarım programlarına yöneliyor.

Ancak ortalıkta dolaşan o kadar fazla grafik tasarım programı var ki aralarından en doğru seçimi yapmak bir hayli zor. İşte biz de bu sebeple en iyi 5 ücretsiz grafik tasarım programını sizin için derledik. Yazının sonunda da grafik tasarım konusunda çok işinize yarayacak ve çok seveceğiniz bir bonus bıraktık. Keyifli okumalar. Ayrıca en iyi grafik tasarım programları hakkında yazdığımız diğer yazımız için blog yazımıza göz atabilirsiniz.

1. Inkscape - Ücretsiz Grafik Tasarım Programı

Kullanabileceğiniz Platformlar: Windows/Linux/Mac

Eğer Adobe Illustrator veya CorelDraw’a ücretsiz bir alternatif arayışındaysanız Inkscape sizin için doğru seçim olacaktır. Özellikle vektör grafik tasarımları konusunda bu program içerisinde aradığınız neredeyse tüm özelliklere ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca Inkscape resmi internet sitesi içerisinde bulunan eğitim videoları ile programı nasıl kullanacağınızı öğrenebilir, kendinizi hızla geliştirebilirsiniz.

2. Gimp - Ücretsiz Grafik Tasarım Programı

Kullanabileceğiniz Platformlar: Windows/Linux/Mac

Gimp ücretsiz grafik tasarım programları arasında en çok tercih edilen programlardan biri. Gimp’i diğer programlardan ayıran en önemli özelliği açık kaynak kodlu olması ve bu sayede sürekli geliştirilerek farklı sürümlerle kullanıcıya farklı deneyimler sağlayabiliyor olması. Özellikle arayüz olarak sunduğu deneyim ile kullanıcılar için vazgeçilmesi güç bir deneyim sunduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Adobe Photoshop arayüzüne alışkın olan kullanıcılar için de özel bir sürümünün bulunduğunu belirtmeden geçmeyelim.

3. Daz Studio - Ücretsiz Grafik Tasarım Programı

Kullanabileceğiniz Platformlar: Windows/Mac

Eğer grafik tasarım konusunda 2 boyutun sınırlarını aşmak ve 3 boyutlu grafik tasarımlar yapmak istiyorsanız Daz Studio bu ihtiyacınızı tam anlamıyla karşılayacak. Öncelerde 249$’lık bir satış fiyatı ile kullanıcıya sunulan Daz Studio programına şimdi eğitim videoları ile birlikte ücretsiz bir şekilde sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda site içerisinde ücretli bir şekilde sunulan hazır 3 boyutlu taslakları alarak bu taslaklar üzerinde de çalışabilirsiniz.

4. Vectr - Ücretsiz Grafik Tasarım Programı

Kullanabileceğiniz Platformlar: Online/Windows/Linux/Mac/Chromebook

Online veya masaüstü programı ile kullanabileceğiniz Vectr özellikle vektörel çizim programları arasında en basit ve en çok tercih edilen ücretsiz vektör çizim programı olarak gösteriliyor. Sunduğu zengin imkanlar ve basit kullanımı ile yeni başlayanlardan profesyonel grafikerlere kadar geniş bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor. Özellikle simge, logo, illüstrasyon, ikon gibi grafik tasarımın önemli kısımlarında sunduğu özellikler ile sizi fazlasıyla tatmin edeceğini söyleyebiliriz.

5. Easel.ly - Ücretsiz Grafik Tasarım Programı

Kullanabileceğiniz Platformlar: Online

Infografikler artık günümüz dijital pazarlamasının en yaygın kullanılan araçlarından biri. Özellikle grafik tasarıma yeni merak sarmış biriyseniz kesinlikle yönelmeyi düşünebileceğiniz bir alan olduğunu söyleyelim. Easel.ly online ve akıcı kullanımıyla işinizi çabucak ve kolayca yapmanızı sağlayacaktır.

BONUS: Canva - Ücretsiz Grafik Tasarım Programı

Kullanabileceğiniz Platformlar: Online

Canva online grafik tasarım ve fotoğraf düzenleme programı. Sosyal medya görsellerinden yüksek çözünürlüklü poster tasarımlarına kadar çok geniş bir yelpazeye sahip taslakları, kolay kullanımı ile Canva bu alanda dünyanın en iyi ücretsiz online grafik tasarım programı. İçerisinde oldukça profesyonel görseller oluşturabileceğiniz araçların yanı sıra çok düşük ücretlerle sahip olabileceğiniz araçlar ve taslaklar da bulunmaktadır. Canva’nın en güzel özelliği görsellere yüksek çözünürlükte ve formatta kolayca indirebiliyor olmanız. Aynı zamanda sitenin Türkçe desteği olduğunu da belirtelim.

Eğer yazımızı faydalı bulduysanız paylaşmayı unutmayın. En kaliteli ve öğretici içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız mail listemize de kaydolabilirsiniz. (Merak Etmeyin! Biz de spam mailleri sevmiyoruz ve size gereksiz hiçbir mail göndermeyeceğiz.)