Etkili Broşür Hazırlamak İçin 15 Önemli İpucu

Etkili bir broşür kurumsal imajınızı güçlendirir, müşterilerinizin artması sağlar. Kötü tasarlanmış, özensiz hazırlanmış bir broşür ise müşteri kaybetmenize neden olur.

Broşür yıllardır kullanılan etkili ve maliyeti düşük bir reklam, tanıtım aracıdır. Profesyonelce hazırlanmış bir broşür sizi rakiplerinizden bir adım daha öne çıkarır. Hedef kitlenizi genişletebilir, müşterilerinizi harekete geçirebilir. Broşürünüz görsel olarak dikkat çekmeli, içeriği ile ilgi çekici olmalı, satılan ürünü veya hizmeti almak için istek uyandırmalı ve harekete geçirmelidir. Böyle bir broşür için olmazsa olmaz 15 ipucunu sizler için derledik. Ayrıca broşür hazırlamak için ücretsiz ve online tasarım programlarını anlattığımız yazımıza da göz atabilirsiniz.

1. Hedefinizi çok iyi bilin

Etkili bir broşür tasarlamanın başlangıç noktası broşürün hedefinin belirlenmesidir. Broşürün ne için hazırlandığını kısa bir cümle ile ifade edebilecek kadar sadeleştirin. Broşürün tasarımcısı iseniz işin sahibinden bu tek cümleyi mutlaka almaya çalışın. Broşürün tasarımından üzerinde yer alan ifadelere varıncaya kadar her şey hedef kitle ile doğrudan iletişim kurmak demektir. Bu nedenle amacı açık, net olan broşürler sizi ve markanızı başarıya taşır.

2. Müşterilerinizi tanıyın

Broşür bir iletişim aracıdır. Broşürünüzün hitap etmesini istediğiniz kitleyi bilmek bu iletişim aracının rolünü oynamasını sağlar. Kendinizi müşterinizin yerine koyun, tasarımdan kullandığınız slogana kadar bu akılla belirleyin. İnsanlar neden ürün veya hizmetinizi satın almak istesin, sizi neden tercih etsin? Bu sorulara yanıt veremiyorsanız broşür hazırlığına başlamadan mutlaka kısa bir araştırma yapın.

3. Broşür ebatına ve kırımın nasıl olacağına karar verin

Etkili broşür tasarımında hedef açıklığının hemen ardından hangi boyutta broşür kullanılacağı gelir. Broşürün taşınabilir boyutta olması önemlidir. Bu nedenle broşür boyutu ve broşürün kırım çeşidine  tasarımdan önce karar verilmesi gerekir. Çünkü broşür tasarımı broşür boyutu ve broşür kırım şekline göre yapılır. 

4. Yaratıcı olun, dikkat çekin

Broşürler yıllardan bu yana kullanılan, insanlar tarafından benimsenmiş bir reklam aracıdır. Bu bilinirlik işletmeniz için hem bir avantaj hem de dezavantaj sağlar. Eğer insanların dikkatini çekebilecek bir broşür tasarlamaz, ilk bakışta onları yakalayamazsanız broşürünüz en yakındaki çöpe buruşturulup atılır. Etkili ve yaratıcı tasarlanmış broşür ise okunur, saklanır. Markanın kimliğini yaratıcılık yoluyla güçlendirmek marka bilinirliğinizi bir üst basamağa taşır.

5. Font çorbası yapmayın

Çeşit çeşit fontlarla broşür hazırlamak sizin için hayli eğlenceli olabilir ama bu mesajınızın anlaşılmaz hale gelmesine neden olur. Broşür gibi bir araçta insanlar sadelik, ilk bakışta göze çarparacak bir mesaj arar. Çok sayıda font kullanarak dikkat dağıtmak yerine, müşterinin dikkatini çelmek istediğiniz sloganı farklı ve büyük font kullanımıyla belirgin hale getirebilirsiniz.

Font seçimi de yine dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Şirketin yaygın olarak kullandığı bir font varsa yeni broşür tasarımında da aynı fontu kullanmak, kurumsal kimliği destekler.

6. Broşür bastıracaksınız, kitap değil!

Broşürde derdinizi kısa, çarpıcı cümlelerle anlatın. Dikkat çekici bir sloganla ilgisini çekebildiğiniz kişiyi uzun ve ağdalı cümlelerle kaybetmeyin. Ürün veya hizmetinizi az ve net cümlelerle tanıtın. Öte yandan üründen çok şirketten bahsetmek, tanıtım kampanyalarında sıkça rastlanan bir hatadır. Ürün, hizmet veya açılış duyurusu için bastıracağınız broşürde uzun uzun şirket geçmişinizden, başarılarından bahsetmeniz dikkat dağıtmaktan başka bir sonuç getirmez.

7. Büyük sözlerden kaçının

Broşür hazırlarken düşülmemesi gereken bir diğer hata ise inandırıcılıktan uzak ifadeler kullanmaktır. Kurduğunuz cümlelerle verdiğiniz hizmet arasında uçurum bulunması marka imajınızı zedeler, güvenirliğinizi kaybedersiniz. Ürün veya hizmetinizle ne vaat ediyorsanız onu net kelimelerle anlatın. Anlaşılır ve aktif bir dil kullanın.

8. Potansiyel müşterileriniz için tasarlayın

Broşür tasarımında yaratıcılık ile kullanışlılık arasında hassas bir denge vardır. Tasarımda da hitap edilecek kitle çok önemlidir. Hedef kitlenin dikkatini çekebilecek görseller, renkler ve fontları bilmek ve bunları tasarım ilkeleri dahilinde bir araya getirmek sizi başarıya taşır.

9. Doğru renkleri seçin

Renklerin insanlar üzerinde bıraktığı etkiler farklıdır. Broşür için kullanılacak renkleri belirlerken renklerin psikoljik etkilerini ve firmanın kurumsal kimliğini gözardı etmemelisiniz.

10. Başlığınız broşürünüzü anlatsın

Etkileyici bir başlık, doğru tasarım... Hızlı ve dört bir yandan akan bilgiler nedeniyle insanların dikkat eşiği 4 saniyeye kadar düştü. Bu da broşürünüzü alan kişinin okuyup okumayaya 4-5 saniye içinde karar vereceği anlamına geliyor. Broşürünüzün başlığı, sloganı dikkat çekici değilse baştan kaybedersiniz. Broşür sloganınız broşürün amacını özetlemelidir. Örneğin ürünü tanıtmalı, kampanyadan bahsetmeli veya açılışı duyurmalıdır. Dikkat çeken ve derdini anlatan sloganı uyumlu bir görsel ile birleştirmek etkiyi artıracaktır.

11. Harekete geçirin

Doğru slogan ve tasarımla müşterinizin dikkatini çektiniz, ilgilendi ve broşürünüzü okudu. Broşürünüz eğer harekete geçirici bir mesaj içermiyorsa gerçek amacına hizmet etmeyecektir. Broşürünüzde mutlaka harekete geçirecek bir çağrıya yer verin, motive edin.

12. Kağıt kalitesine dikkat edin

Reklam söz konusu olduğunda, kalitesiz bir broşür kağıdı, zayıf bir el sıkışma ile eşdeğerdir. İyi bir izlenim yaratmak için ve güvenini arttırmak için hangi kağıdı kullandığınıza dikkat edin. Baskıdan basım aşamasına geçerken online matbaanız ile mutlaka görüşün. Kalitesiz kağıtlar size daha uygun broşür basım fiyatı getirirken, müşterilerin güvenini kaybetmek gibi daha büyük maliyetlere neden olabilir. Bu yüzden broşür bastıracağınız kağıdın kaliteli olmasına dikkat edin.

13. Uygun görseller kullanın

İnsanlar görsel varlıklardır. Güzel, ilgi çekici, eğlenceli görseller hep dikkat çeker. Resimsiz, sadece metinlerden oluşan broşürlerin cazibesi düşüktür. Broşürün ana temasıyla ilgili, özgün görsel ve fotoğraflar broşürünüzün etki gücünü artırır. Müşterilerinize oldukça büyük ve ciddi bir marka olduğunuzu göstermek için fabrikanızı, kurumsal binanızı görsel olarak kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak böylesi görseller ancak firma tanıtım çalışmalarında anlamlı olur. Ürün veya hizmetlerinizle ilgili bir broşürde müşterileriniz ürününüzle ilgili görseller görmek ister.

14. İletişim bilgilerinize mutlaka yer ayırın

Broşürde firmanızın isminin, web sitesinin, logosunun, iletişim bilgilerinin ve e-postanızın görünür olduğundan emin olun. Artık bütün firmaların sosyal medya hesapları var, o hesaplar neden broşürünüzde yer almasın. Böylece müşterilerinizi size ulaşabilir, iletişimi sürdürebilir. İletişimi kolaylaştırmak için bülteninize bir kare kod da ekleyebilirsiniz.

15. Broşürü saklanabilir kılın

İyi bir tasarım ya da elde edilecek fayda broşürün elde tutulmasını da sağlar. Tasarımı ile dikkat çeken bir broşür elden ele dolaşabilir. İnsanlar ilgilerini çeken kaliteli ürünleri paylaşmayı sever. Bir diğer yöntem ise broşürlere promosyon kuponları koymaktır. Bu sayede hem tüketici satın almaya teşvik edilir hem de broşürün elde tutulması, göz önünde kalması sağlanır.