Kraft Kâğıdının Çok Sevilmesindeki Haklı Nedenler

Organiğe tapıyor olduğumuz şu son yıllarda kraft kâğıdı, doğal görüntüsü ile artık sadece ambalaj kâğıdı olarak değil; defterlerde, kartvizitlerde, hediye kutularında, hatta birçok dekorasyon ürününde de kullanılmakta. Evet, kraft kâğıdını neden çok sevdiğimizin ilk nedenini söylemiş olduk, kullanım alanları ve yarattığı algı ile kendisine olan sevgimizin diğer sebeplerini açıklamaya devam edelim.

Artistiktir

Grafik ve sanat öğrencilerinin bir numaralı kâğıdıdır. Kahverengi kraft kâğıdının üzerine füzenle desen çizmek çok havalı bir şeydir. “Çizim kendini gösteriyor.” ifadesine fon olan kâğıt, kraft kâğıdıdır.

Şıktır

Dünyanın en sıradan hediyesini bile kraft kâğıdı ile kapladığınızda hediyeniz şık ve asil durur. Artık janjanlı, incikli, boncuklu ambalajların yerini bu tür doğal malzemeler aldı. Yakında yaprak sarıp vereceğiz hediyeleri, teknoloji ilerledikçe doğaya olan özlemimiz artıyor.

Dayanıklıdır

Normal kâğıt türlerine göre daha kalın ve dayanıklı olması, kraft kâğıdını daha çok tercih edilir kılmaktadır. Örneğin kartvizitlerinizin uçları bükülüyor ya da hemen yıpranıyorsa, kraft kâğıdı ile üretilenlerden tercih edin; yıllar geçse, şirketinizdeki pozisyonunuz değişse bile o kartvizit siz yenilemek istemedikçe eskimez.

Çevre Kankisidir

Saf selülozdan üretilen kraft kâğıdı, hiç gocunmadan geri dönüşür. Tek ve çok katlı olarak üretilen çeşitlerine göre doğaya geri kazandırılmalarının süresi değişir ama dönecekleri yer, yine ne olursa olsun toprak analarıdır.

İç Rahatlığı ile Taşınır

Karton çantalar olarak da bilinen kalın kraft kâğıtları ile üretilen çantalarla mı dışarıda dolaşmak yoksa diğer poşetlerle mi? Şıklar, asiller, “Kıyafetime uymadı bu.” derdinden uzaklar.  

Ne Güzel de Kokar

Kâğıt, bazı insanlar için tutkudur. Dünyamız ne kadar dijitalleşse de kâğıda dokunmak ve kâğıdı koklamak, bazı insanların yapmaktan, diğer insanlarınsa garipsemekten vazgeçemediği bir durumdur. Kraft kâğıdı da bir kâğıttan beklendiği o kendine has kokuya sahip olması bakımından burunlara ziyafettir.

Yaratıcılığa Mahal Verir

Hani daha kalın ve dayanıklılar ya, onlarla acayip acayip şekiller, mini heykeller yapabilirsiniz. Ey origamiye can veren kraft kâğıdı, esmersin, güzelsin!