10 Maddeyle Kartvizit Tasarlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kartvizit tasarımı ciddi bir iştir. Konu kurumsal hayat olunca kartvizitlerin de bu hayata en uygun şekilde tasarlanması kaçınılmazdır. Kartvizitler bir bakıma o firmanın etiketidir çünkü.  Ne kadar kaliteli bir tasarım yapılırsa, şirketinizin kurumsal imajı ya da kişisel imajınız o derece güçlenir. 10 maddeyle kartvizit tasarlarken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurları listeledik;

Kartvizit Nasıl Tasarlanmalı?

1. Öncelikle, kartvizit rahat okunabilmelidir. Kartvizitte iletişim bilgileri yer alır ve markayı / bireyi başkalarına tanıtır. Bu bilgiler okunabilecek seviyede değilse kartvizit tasarımı amacından sapar.

2. Bir kartvizitte mutlaka yer alması gereken bilgiler; 

- Şirketin adı

- Kişi adı, soyadı ve unvanı

- Ofisin fiziksel adresi

- Kişi telefon numarası ve varsa faks numarası

- E-posta adresi

- Web sitesi

- LinkedIn, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya bağlantıları (Bir web sitesi yoksa kurumun sosyal medya bağlantılarına yer verilebilir. Hızlı iletişimi sağlayan kanallardır.)

3. Kartvizitlerin tasarımı hakkında bir diğer kural, şirketin adresinin okunabilirliği ile ilgilidir. Eğer fiziksel adres okunamıyor ya da tamamıyla kart üzerinde yer almıyorsa bu durum profesyoneller tarafından, şirket adresinin bilinmesinin istenmediği şeklinde algılanır. Bu da kişilerin güvensiz olduğunu düşündürebilir.  Adresi ekiksiz yazmanın yanı sıra eğer tasarım olarak uygun bir alan var ise adresinizin harita üzerinde gösterimine de yer verebilirsiniz.

4. Kartvizit üzerine fotoğraf eklemek özellikle bazı sektörlerde gerekli olabilmekte ve kişinin ilk kez görüştüğü biri tarafından hatırlanmasına büyük katkıda bulunabilmektedir. Fakat tasarımı iyi uygulanmadığı takdirde kalabalık görünen bir kartvizit tasarımı ortaya çıkabilmektedir.

5. Profesyonelliği de vurgulamak adına son zamanlarda trend olan Quick Response (QR) Code kullanılabilir. QR kodu sayesinde kişinin internetteki profillerine (LinkedIn profili başta olmak üzere sosyal medya hesaplarına ya da web sitesine) bağlanmak için potansiyel müşteriler ve iş ortaklarının bu kodu akıllı telefonların kameraları ile okutması yeterli olacaktır.

6. Kartvizit tasarım aşaması hakkında dikkat edilmesi gereken diğer faktör de kartvizit boyutlarıdır. Cüzdanlara kolaylıkla sığabilmesi ve zarar görmemesi için kredi kartı büyüklüğünde basılmalıdır. Kartvizit boyutunda standart ebat  8.4 x 5.2 cm aralığında olmalıdır.

 

7. Kartvizit tasarımında arka planı çok renkli tasarımlardan kaçınmakta yarar vardır. Çok renkli tasarımlar kişileri rahatsız edebilmekte ve okumayı güçleçtirmektedir. Fakat renk kullanımını orantılı bir şekilde yaparsanız tasarımınıza hoşluk katabilirsiniz.

8. Kartvizit tasarımında, bir değerle ilgili üç kavramın yer alması abartıdır. Kartvizitin görevi özetle iletişim bilgileri vermektir. Müşteri zaten başka değerlerle ilgileniyorsa kartvizitteki iletişim bilgilerini kullanarak kişi veya kuruma erişebilir.

9. Bazı kartvizit tasarımlarında kişi isminin kurum isminden önce yer aldığını görürüz. Bu bir çeşit tasarım hatası olacaktır. Kartvizitlerde, kişi ismi kurum isminin üzerinde yer almamalıdır.

10. Kartvizitte şirketin amblemini kullanacaksanız doğrusunu kullanın. Eski bir logoyu kesinlikle tercih etmeyin.
 

Tüm tasarım kuralları ve titizlikle yürütülmüş grafik tasarım çalışmaları sonucunda artık tasarımınıza en kaliteli kartvizit baskı yapabilecek matbaa kararı verilir. Bidolubaski.com'da hazırlamış olduğunuz o güzel tasarımlı kartvizitlerinizi online olarak bastırabilirsiniz :)