Kartvizitlerde Hangi Unvanlar Daha Fazla Kullanılıyor?

Kartvizit, iş dünyasının en temel baskı malzemlerinden biri olarak bir firmanın marka imajının oluşturulmasında çok önemli rol oynar. Bir kartvizite baktığınızda o firma hakkında birçok fikre sahip olabilirsiniz. Bunun da en önemli faktörleri kartvizit içerisinde kullanılan ögeler ve tasarımdır. Kartvizit tasarımı ve kartvizit içerisine yerleştirilecek öğelere karar verilmesi ise birbiriyle fazlasıyla alakalı süreçlerdir.

Kartvizit tasarımı yaparken, insanlarda marka ile ilgili yaratılacak imaja dair birçok önemli karar verilir. Bu kararlar kartvizitin rengi, yazı tipi, yazı boyutu veya kullanılacak olan unvan(title) olabilir.

Kartvizitlerdeki tasarım trendleri –ki buna kullanılacak unvan da dahil- sürekli olarak değişmektedir. Bu nedenle trendleri takip etmek ve kartvizitin tasarımını bu trendler doğrultusunda hazırlamak oldukça önemlidir. Konuyu hepimize çok tanıdık gelecek bir örnekle biraz daha açmak gerekirse; bundan 5 yıl önce ülkemizde girişimciliğin yükselen bir trend haline gelmesiyle kartvizitlerde de hatırı sayılır değişiklikler meydana geldi. Örneğin, 4 yıl öncesinin verilerine baktığımızda title olarak CEO kullanımının 3 kat arttığını gözlemleyebiliyoruz. Bunun özellikle startup sayısının artması ile ilişkili olduğunu söyleyebiliriz.

Bidolubaskı, Türkiye'nin en büyük online matbaası olarak kartvizitlerde kullanılan unvanları ve bu alandaki trendleri yakından inceliyor. Bu sayede hem baskı ihtiyacı olan firmaları ve müşterileri çok daha iyi tanıyor, hem de ihtiyaçlara yönelik baskı ürünlerini müşterilerimize sunuyoruz. Bu yazımızda da kartvizitlerde kullanılan unvanları inceleyerek, sizlerin trendlerden haberdar olarak daha başarılı kartvizitler tasarlayabilmenize katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.

Kartvizitlerde En Çok Kullanılan Unvanlar

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatın her alanında olduğu gibi iş dünyasında da trendler hızla değişmeye başladı. Yukarıda bahsettiğimiz CEO örneğinden de anlayabileceğimiz gibi trendler 5 yıl içerisinde büyük değişikliklere uğrayabiliyor. Gelin son yaptığımız araştırmaları inceleyerek trendlere dair çıkarımlar yapmaya başlayalım.

Yukarıda gördüğümüz grafiğe bakarak söylenebilecek ilk şey unvan(title) kullanmamanın açık ara önde bir trend haline gelmiş olduğudur. Ceo unvanının da oldukça hızlı yükseldiği ve en çok kullanılan tittle haline geldiğini görüyoruz. Ayrıca Genel Müdür ve Kurucu Ortak gibi unvanların da üst sıralara geldiğini de gözlemleyebiliyoruz.

Kartvizitlerin sektörel dağılımlarına baktığımızda ise bilişim sektörünün önde olduğunu görüyoruz. Bunun sebebinin, 'teknoloji ile daha iç içe olan firmaların, online matbaa kullanmanın avantajlarının daha farkında olmaları' olduğunu söyleyebiliriz.

Firmalar Neden Kartvizitlerinde Unvan Kullanmıyor?

Kartvizitte title kullanmama aslında günlük hayatımızda elimize geçen kartvizitlerden çok aşina olduğumuz bir trend. Ancak bu trendleri değerlendirirken sektörler arasındaki farkları da göz önünde bulundurmakta fayda var. Bazı sektörlerde yapı gereği hiyerarşiye önem verildiği için kartvizitlerde unvan kullanılması oldukça önemli olabiliyor.

Aslında yukarıdaki detaylı grafik incelemesinde de görebileceğimiz gibi kartvizitlerinde title kullanmamayı tercih eden sektörler genellikle yaratıcılık odaklı ve yeniliğe açık sektörler. Yeniliğe açık olan sektörlerdeki bu yenilikçi firmaların da trendleri yakalama konusundaki başarısını bu istatistikler ile görebiliyoruz.

Firmaların kartvizit tasarımlarında title kullanmamaları sadece trendleri takip etme isteğinden kaynaklanmıyor. Yine iş dünyasının bir diğer yükselen trendi de yatay hiyerarşi düzeni. Bu yönetim düzenine göre herkes şirket içerisinde değerin üretilmesinden yönetime kadar her alanda söz sahibi oluyor. Bu düzen ile birlikte firmalar çok daha sağlam bir yapı inşa ederek, çok daha hızlı büyüme oranları yakalayabiliyorlar. Kartvizit tasarımı içinde de unvan kullanılmıyor olması bu anlayışa ciddi ölçüde hizmet ediyor.

NOT: Kartvizitler hakkında ilginizi çekebilecek olan istatistikleri derlediğimiz şu yazımıza da göz atmayı unutmayın.

Kartvizit Tasarımlarında Geleceğin Trendleri

Kartvizit tasarımları 2000'lerin başına kadar geçen onlarca yıllık sürede çok fazla değişime uğramadan beyaz zemin üzerine düz bir tasarım trendiyle devam etti. Ancak teknolojinin hayatımıza girmesi ile beraber kartvizit tasarımları da geçen yıllarla beraber renklenmeye başladı. Özellikle son 5 yıllık süreçte online matbaanın hayatımıza girmesi ile birlikte hem maliyetler düştü hem de baskı kalitesi oldukça arttı. Bu etkenler de kartvizit tasarımlarının çeşitlenmesine ve trendlerin hızla değişmesine sebep oldu.

Kartvizitler konusunda önceki trend değişikliklerine baktığımızda bu trendlerin belli bir istikamete doğru gittiğini söyleyebiliriz: sade ve şık tasarım. Kartvizitler beyaz zemine kalın fontlar ile tasarlanırken, yıllar geçtikçe tasarımlar daha renkli, ince fontlu ve şık görünüme sahip bir hal almaya başladı. O nedenle gelecekte de kartvizit tasarım trendlerinin sadeliğe ve şıklığa doğru gideceğini ön görmek çok da yanlış olmaz.

Kartvizitlerde unvan seçerken de sektör gereklilikleri(trendleri) ve genel iş dünyası trendlerini gözden kaçırmamak gerekiyor. Bidolubaskı olarak kendimizi sadece firmaların baskı ihtiyaçlarını karşılama konusunda değil firmaları tasarımlar ve tasarım trendleri konularında da bilgilendirme sorumluluğunu da üzerimize alıyoruz. Siz de baskı ve tasarım dünyasına dair bilgilendirici ve eğlenceli blog yazılarımızdan haberdar olmak istiyorsanız, Bidolubaskı blog bültenimize abone olmayı unutmayın!