İlgi Çekici Kartvizit Tasarlamanız İçin 6 Öneri

Dünya ne kadar dijitalleşirse dijitalleşsin kartvizitler hala ilk temas ve ağ yaratma konusunda önemli rol oynuyor. Tek başına kartvizitinizin olması elbette yeterli değil. İyi bir etki ancak iyi tasarlanmış, iyi düşünülmüş bir kartvizitle mümkün. Etkili bir kartvizit tasarlamak için atlamamanız gereken 10 noktayı buradaki içeriğimizde bahsetmiştik. Peki kartvizitlikler içinde unutulup gitmeyecek, onlarca kartvizit arasında öne çıkacak bir kartvizit tasarlamak için neler yapılabilir? Dahası gerçekten içinize sinecek, sizi yansıtacak bir kartvizit nasıl olabilir?  

Kartvizitinizi daha ilgi çekici hale getirecek önerilere ve yaratıcılığınızı tetikleyecek kartvizit örneklerine gelin bakalım!

1.Önce şekil! Kartvizitinizi Alışılmış Kalıpların Ötesine Taşıyın

İnsanlar 15. yüzyıldan bu yana kartvizit kullanıyor. Aradan geçen yüzyıllar içinde kartvizitler için kullanılabilecek ölçüler ve şekiller bir standart kazandı. Standart Standart kartvizit ölçüleri 50 x 80 mm veya 55 x 85 mm iken standart kartvizit şekli de bildiğiniz üzere dikdörtgen. Eğer iş kolunuz ve konumunuz uygunsa bu kalıpların ötesine kolaylıkla taşabilirsiniz. Böylece kartvizitiniz onlarca kartvizit arasından hızlıca fark edilir, ilk kartvizit alışverişinde de ilgi çekici olur.  Baltimore'lu tasarımcı Mike Ecker’ın yaptığı dairesel kart tasarımı sizce de dikkat çekici değil mi? Yazı ve logonun ön plana çıkarıldığı bu dairesel tasarımlar hoşunuza gittiyse, Fabian Landa, Inka Matthew, Joshua M Smith ve Hillary Hopper’ın tasarımlarına da göz atmanızı öneririz.

2. Fotoğraf ekleyin

“Fotoğraf eklemenin neyi yeni ki?” diye soruyor olabilirsiniz. Kartvizitlere fotoğraf koymak bir süredir kullanılan bir yöntem ancak hala yaygınlaşmış değil. Fotoğraflı kartvizitlerin en temel faydası “Ben bu yüzü bir yerden tanıyorum” veya “İsim çok tanıdık ama kimdi acaba?” dertlerine son vermesi. İnsanların görsel hafızası çok daha güçlüdür, genelde ayaküstü de olsa sohbet edilen kişilerin yüzleri unutulmaz. Bu nedenle fotoğraflı bir kartvizit akılda kalıcılığınızı perçinler.

Elbette fotoğraflı kartviziti eğlenceli bir hale de getirebilirsiniz. Pittsburg merkezli bir şirketin kurucu ve CEO’su olan Josh Fabian kartvizitine gözaltındaymış gibi çekilmiş bir fotoğrafını koymaktan çekinmemiş örneğin. Fabian bu fotoğrafı tam olarak kim olduğunu anlattığı için seçmiş.

Fotoğrafı yaratıcılık ve tasarımla birleştirirseniz akılda kalıcılık kaçınılmaz olur. Tıpkı Ailton Henriques’in kartviziti gibi. 


 

3. Illüstrasyon Kullanın

İllüstrasyonlar dikkat çekici, hayal etmeyi teşvik edici çizimlerdir. İşinizi, sizi anlatan bir illüstrasyon neden kartvizitinizi süslemesin. Bu kartvizitinizi bir yükten çıkarır, bir esere dönüştürür. Illüstrosyonlu bir kartvizitle fark yaratabilir, markanız sizin olmadığınız zamanlarda dahi konuşulur.

Illüstratör Magda Azab’ın tasarladığı bu kartvizit alıp duvara asmalık değil mi gerçekten?
 

 

4. Şaşırtın, Oyuna Teşvik Edin

Toplantılarda kalem çevirmeyen, USB belleğinin kapağını açıp kapatmayan var mı? Hepimizin içinde bir çocuk var ve elimize oynayabileceğimiz bir şeyler geçince oynamayı seviyoruz. Hele o şey içinizdeki çocuğa veya yaratıcılığınıza hitap ediyorsa. Peki bu harika özellik neden sizin kartvizitinizde yer almasın. Mesela kuaförseniz neden tarak şeklinde bir kartvizitiniz, modüler mobilyalar tasarlayan bir iş sahibi iseniz katlanabilir kartvizitleriniz neden olmasın?


 

Tasarımcı Lukas Novotny'nin kartviziti ise hareketli şekilde tasarlanmış. “Çekin ve yaratıcılığın dökümünü çıkarın” diyen Novotny basit bir fikri harika bir tasarıma dönüştürmüş.

5. Mizah Yeteneğinizi Konuşturun

İşinizi mizahla birleştirebiliyorsanız, insanların kalbine giden yolu da açabiliyorsunuz demektir. İnce bir espri sadece insanları gülümsetmez sizlere yeni işlerin kapısını da açar. Özellikle tasarım dünyasında var olabilmek mizah duygusu sahibi olmak ve insanlarla tanışabilmekten geçiyor.

Tasarımcı çift Mike ve Alma Loveland ortak bir kartvizit tasarımını tercih etmiş.


 

6. Minimalist Takılın, Cool Olun

Renkler, birbirinden güzel illüstrasyonlar elbette çarpıcı bir etki yaratıyor. Ancak çalıştığınız sektör, konumunuz böyle bir tarzı kullanmanız için uygun olmayabilir. Üstelik tam tersi bir yolu yani sadeliği ve minimalliği seçerek de etki yaratabilirsiniz. Tasarımın en temel ilkesi “boşlukları tasarlamak” değil midir? Beyaz boşlukların cömertçe kullanılması kartvizitlerinize saygın bir hava katabilirsiniz.

Tasarımcı Mika Burada tam da bu ilkeden hareketle harika bir kartvizit tasarlamış.


 

Uzun lafın kısası; özene bezene hazırladığınız, en iyi kağıtlara bastırdığınız kartvizitiniz çöpe gitmesin istiyorsanız yaratıcılığınızı konuşturmaktan çekinmeyin.