En İyi 5 Ücretsiz 3D Tasarım Programı

İyi bir 3 boyutlu tasarım yazılımına sahip olmak, mükemmel 3D modeli yaratmanızda önemli bir rol oynar. Bir '3D model', bir nesneyi 3 boyutlu grafik modunda tasvir eden bir model olarak tanımlanabilir ve 3B modeller geliştirme sürecineyse '3B modelleme' denilir. 3D modeller dijital üretimin temel bileşeni olmakla beraber aynı zamanda da 3D baskı, iç mekan tasarımı, mimari, film, oyun ve animasyon gibi endüstrilerde sıkça kullanılır.

3D modelleme, teknolojideki ilerlemeyle birlikte oldukça gelişti. 3D modellemelerin kullanımı artık tıp ve mimari de dahil olmak üzere birçok endüstride yaygınlaşmaya başladı. Eğer iyi bir 3B modelleme yazılımı arıyorsanız, bunlardan onlarca olduğunu fark edeceksiniz. Doğru yazılımı seçmek, bu araçlarda bulunan geniş özellik yelpazesi nedeniyle göründüğü kadar kolay olmayabilir. Bu yazıda size en iyi 5 3D tasarım yazımızda tanıtacağız.

Not: Grafik tasarımcıların neden 3 boyutlu tasarım öğrenmesi gerekiyor sorusunun cevabı için şu yazımıza göz atabilirsiniz. 

SketchUp

SketchUp, en iyi ve en beğenilen 3D tasarım yazılımlarından biridir. Hem ücretsiz, hem de ücretli sürümleri bulunan SketchUp, film, video oyun tasarımları, iç mekan tasarımı, mimari, sivil ve makine mühendisliği gibi çok çeşitli alanlarda kullanılıyor. Bu 3B tasarım yazılımı, üçüncü şahıs eklentileri destekler, çeşitli stillerde yüzey modellemeye izin verir ve çizim düzeni işlevleri sunar. Kullanıcıların yaptıkları tasarımları diğer kullanıcılarla paylaşabilecekleri bir kütüphanesi bulunmaktadır. Bu sayede diğer kullanıcıların hazırladığı taslakları kullanarak işinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz.

Fiyat: Ücretsiz ve 657€(Pro)

İşletim Sistemi: Windows ve Mac

Desteklenen Uzantılar: dwg, dxf, 3ds, dae, dem, def, ifc, kmz, stl

FreeCAD

FreeCad, nesneleri herhangi bir boyutta tasarlamak için kullanılabilen parametrik bir 3B tasarım yazılımıdır. Parametrik bir modelleyici olduğundan, modelinizin geçmişine dönerek modelinizin parametrelerini kolayca değiştirebilirsiniz. Windows, Mac ve Linux'da kullanılabilen FreeCAD, 3D oyun modelleri, mimari modeller, endüstriyel modeller ve animasyon modelleri yapmak için açık kaynaklı bir araçtır.

Fiyat: Ücretsiz

İşletim Sistemi: Windows, Mac ve Linux

Desteklenen Uzantılar: step, iges, obj, stl, dxf, svg, dae, ifc, off, nastran, Fcstd

MeshMixer

MeshMixer, 3 boyutlu baskı için uygun 3D tasarımlar oluşturmanıza yarayan son teknoloji bir 3D modelleme yazılımıdır. Bir modeli ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde modifiye etmek istiyorsanız bu programın tam size göre olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte, yazılımın tüm gerekli araçları sağlaması nedeniyle bir tasarımı sıfırdan oluşturmak için de gayet kullanışlı olduğunu söyleyelim. Programın 3D baskı için ayrılmış bir bölümü de mevcut. Bu bölümü, modelinizdeki sorunları kontrol etmek ve modelinizin baskı için hazır olup olmadığını görmek için kullanabilirsiniz.

Fiyat: Ücretsiz

İşletim Sistemi: Windows, Mac ve Linux

Desteklenen Uzantılar: amf, mix, obj, off, stl

Blender

Blender, ücretsiz ve açık kaynaklı bir 3B tasarım modelleme yazılımıdır ve etrafındaki en güvenilir ve çok yönlü programlardan biridir. İyi bir çalışma yaptıktan sonra 3D animasyondan 3D baskılara ve daha pek çok tasarıma yeni şeyleri de yapabileceğini göreceksiniz. Blender'ın başarısının arkasındaki büyük bir topluluğun gücü var. Bu topluluk yazılımın sürekli geliştirilmesi ve geliştirilmesini sağlıyor. Topluluk, sorun gidermede ve Blender'dan en iyi sonuçları alabilmeniz için bilgi birikimini ve önemli ipuçlarını sürekli olarak paylaşıyor. Projenize bağlı olarak işinize yarayabilecek birçok eklentiyi de program ile entegre bir biçimde kullanabilirsiniz.

Fiyat: Ücretsiz

İşletim Sistemi: Windows, Mac ve Linux

Desteklenen Uzantılar: 3ds, dae, fbx, dxf, obj, x, lwo, svg, ply, stl, vrml, vrml97, x3d

SolidWorks

SolidWorks, en popüler 3D tasarım yazılımlarından biridir ve kullanıcı dostu birçok özellikle birlikte gelir bir ton ile gelir ve böylece en iyi 3B modelleme yazılımlarından biri haline getiriyor. Dassault Systemes tarafından geliştirilen ve yayınlanan SolidWorks, Microsoft Windows üzerinde çalışan bir, bilgisayar destekli mühendislik (CAE) ve bilgisayar destekli tasarım (CAD) programıdır. SolidWorks tarafından sağlanan eğitici videolar, PDF kılavuzları ve materyaller sayesinde kullanım kolaylığıyla da dikkat çektiğini söylemek mümkün.

Fiyat: Eğitim Lisansı ve 9.950€(Endüstriyel Lisans)

İşletim Sistemi: Windows

Desteklenen Uzantılar: 3dxml, 3dm, 3ds, 3mf, amf, dwg, dxf, idf, ifc, obj, pdf, sldprt, stp, stl, vrml

Not: 3D olarak baskısını yapabileceğiniz 8 örnerk tasarımı derlediğimiz yazımıza da mutlaka göz atın.