Afiş Nasıl Hazırlanır? Afiş Tasarımlarınız İçin 5 Altın İpucu

Afiş yani bir diğer adıyla poster bize hiç de yabancı olmayan ve çeşitli amaçlar için sıkça kullanılan bir baskı ürünüdür. Posterler ister odalarınızı süslesin, ister hayranlık uyandıran filmleri tanıtsın, isterse de markanızın tanıtımını yapsın, herkes tarafından sevilen ve mesajınızı istediğiniz kitlelere ulaştıran ürünlerdir. İşte tam da bu sebepten ötürü birçok kişi 'afiş nasıl hazırlanır' sorusuna cevap arıyor. Biz de Bidolubaskı olarak size uygun fiyat ve kaliteli baskı imkanını sunmakla kalmıyor, bu sorunuza da cevabı veriyoruz.

Afişin öncelikli amacı insanların dikkatini çekmektir. Bunun da yolu, iyi ve çarpıcı bir tasarımdan geçer. Başarıyla tasarlanmış afiş ve posterler insanları verdiğiniz mesajı okumaya davet eder. Tabii ki mesele dikkati çekmekle bitmez. Bu nedenle afiş veya poster içeriği oluştururken okunaklı, anlaşılır ve ikna edici bir eğilim de yine afişinizin başarısında önemli rol oynar. Afiş tasarımınızı online ve ücretsiz programlarla yapmak isterseniz 'Afiş Tasarımlarınız İçin Online ve Ücretsiz Programlar' yazımıza göz atabilirsiniz.

Tasarım konusunda biraz daha detaylı tavsiyeler vermekte fayda var. Örneğin daha fazla kontrast sağlamak için poster içerisindeki açık ve koyu alanları kullanabilirsiniz. Bu, kitlenizin dikkatini çekecek ve onları afişi okumaya davet edecektir. Okunabilirliği artırmak için koyu renkte bir arka plan üzerine açık renk yazı veya açık renk bir arka plan üzerine koyu renk yazı kullanmalısınız. Afis tasarımının karışık ve anlaşılmaz görünmemesi için görsel ve metin dengesine ve konumlandırmasına dikkat etmelisiniz. Unutmayın ki, afiş tasarımında metin ve görsel dışında kalan negatif alanların kullanımı afişinizin başarını doğrudan etkiler.

1. Adım: Doğru Boyutu Seçin - Afiş Nasıl Hazırlanır?

Teorik olarak posterler kitlelerin dikkatini çekmek için kullanılan büyük baskı ürünleridir. Ancak büyüklük de yine bu noktada oldukça göreceli ve değişkendir. 32x47cm, 50x70cm, 70x100cm, 80x120cm 100x150cm afiş boyutları en çok tercih edilen ölçülerdir. Peki ama en küçük boy ve en büyük boy arasındaki seçimi neye göre yapacaksınız? Bu sorunun en geçerli cevabı; kullanım alanı ve kullanım amacıdır. Örneğin, büyük boy afişler açık alanlar ve büyük kapalı alanlarda kullanılarak mesajınızın görünürlüğünü arttırır. Bu nedenle afiş hazırlama ve afiş siparişi verme aşamalarında bu etkenleri derinlemesine düşünmelisiniz.

2. Adım: Elementlerin Konumlamasını Doğru Yapın - Afiş Nasıl Hazırlanır?

Afişteki ana amaç kitlenizin bir bakışta mesajı alabilmesini sağlamaktır. İlk olarak hizalamanızı seçin -sola, ortaya ya da sağa- ve başlıklarınızı, görsellerinizi ve metinlerinizi bu düzene göre yerleştirin. Bu düzen dahilinde kullandığınız tüm elementleri uygun bir şekilde hizalayın. Özellikle metin kullanımlarında simetri yakalamak isteyenlerin metinleri ortalamayı tercih ettiğini de belirtelim. Bu tasarım düzenini doğru şekilde yapabilirseniz, hem bir bütünlük yakalamış hem de göze hitap edep bir afiş tasarımı hazırlamış olursunuz.

3. Adım: Görsellerinizi Doğru Seçin - Afiş Nasıl Hazırlanır?

Afiş hazırlama konusundaki püf noktalardan bir diğeri de en uygun görseli seçmektir. Bir posterin başarısındaki en önemli kriterin kitlenin dikkatini çekmesi olduğunu söylemiştik. Bunu başarmanın yolu da doğru görselleri seçmekten geçiyor. Tabii burada görselden kastımız; fotoğraflar, grafikler, ikonlar ve diğer tüm görselleri kapsıyor. Poster tasarımı içerisinde kullanacağınız görselin doğru olması demek ise, maksimum dikkati çekerken, maksimum uyumu yakalayacak optimum görseli bulmaktır. Örnek vermek gerekirse, bir telefon operatörü öğretmenler için hazırladığı bir kampanya afişinde daha çok dikkat çekecek diye kasap fotoğrafı kullanırsa bu tasarımın başarılı olma olasılığı oldukça güçleştirir. Eğer görsel bulma konusunda sıkıntı yaşarsanız ücretsiz stok fotoğraf siteleri ve ücretsiz vektör siteleri yazılarımızı okuyabilirsiniz.

4. Adım: Renklerin Gücünü Kullanın - Afiş Nasıl Hazırlanır?

Poster başarısındaki önemli etkenlerden biri olarak bahsettiğimiz bir diğer nokta olan 'kitlenizin mesajı ilk bakışta alabiliyor olması' görsellerin yanında renklerin doğru kullanımı ile de oldukça bağlantılıdır. Renklerin insanların algılama, öğrenme, karar verme ve satın alma süreçlerinde doğrudan etkiye sahip olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Bu nedenle renkleri kullanırken bu konuda biraz daha araştırma yapmanızı öneriyoruz. Dilerseniz renkler hakkındaki şu yazımıza da göz atabilirsiniz.

5. Adım: Tasarımın Anahtarı Metinler - Afiş Nasıl Hazırlanır?

Başlıklarınızı ve alt başlıklarınızı basit ve anlaşılır tutmalısınız. Afiş tasarımlarında başlıklar kitlenizin ilk göreceği ve mesaj hakkında ilk fikri edinecekleri kısımdır. Bu nedenle başlıklarda büyük yazı fontları kullanılmalı mesaj ilk bakışta kitleye aktarılmalı. Tasarımınızda genellikle aynı yazı tipini kullanmaya özen gösterin. Eğer farklı yazı tiplerini kullanacaksınız da bu durumda aradaki farkın belirgin olması gerekir. Bunun nedeni tasarımsal olarak bir yanlışlık değil tercih olduğunun kitleye fark ettirilmesidir. Konu ikiden fazla yazı biçimi kullanmaya geldiğinde ise bunu asla yapmayın. Metnin bazı bölümlerine dikkat çekmek isterseniz o kısımları kalın yapabilirsiniz.

Bu yazımızda afiş nasıl hazırlanır sorusuna 5 altın ipucu ile cevap vermeye çalıştık. Siz de tasarım hakkında daha fazla bilgi almak için blog bültenimize abone olabilir, baskı ihtiyaçlarınızı uygun fiyatlarla Bidolubaskı'dan karşılayabilirsiniz.