Lorem Ipsum Nedir ve Ne Anlama Gelir?

Şimdilerde dijital dünyada sıkça karşımıza çıkan Lorem Ipsum aslında çok öncelere dayanıyor ve yıllardan beridir matbaa içerisinde de kullanılıyor. Lorem Ipsum en basit haliyle yapılan yazılı çalışmalarda yazının nasıl görüneceğini anlayabilmemiz için kullandığımız taslak bir metindir. Peki, gerek matbaada gerekse de dijital dünyada sürekli olarak kullanılan bu metnin tarihi nedir ve ne anlama gelir?

Lorem Ipsum'un Tarihi

Lorem Ipsum yaklaşık 500 yıl önce bir matbaacının baskılar için hazırladığı font model kitabında kullanılmıştır. Yıllar geçtikçe kullanım alanları da kullanan kişi sayısı da artarak devam etmiştir. Kullanan insanlar uzun yıllar bunun anlamsız kelimelerden oluşan bir metin olduğunu düşündüler. Ancak sonradan edinilen bulgular aslında gerçeğin çok farklı olduğunu ortaya koydu.

Lorem Ipsum'un tarihi milattan önce 45 (MÖ.43) yılına kadar dayanıyor. O tarihlerde Çiçero tarafından yazılan "İyi ve Kötünün Uç Sınırları" kitabının 1.30.32 paragrafında geçtiği sonradan öğrenilmiştir. Kitap aynı zamanda 1500'lü yıllarda Avrupa'da Rönesans dönemi ile popüler olmuş, aynı dönemde Lorem Ipsum'u ilk kullanan matbaacıya da muhtemelen bu vesileyle ulaşmış.  

Yıllardır kullanılan Lorem Ipsum taslağı;

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum."

Lorem Ipsum Anlamı Nedir?

Yazının bir bütün olarak anlamı bulunmamaktadır. Ancak Çiçero'dan alınan kısım ve anlamı şöyle;

"Neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit..."

"Acıyı seven, arayan ve ona sahip olmak isteyen hiç kimse yoktur. Nedeni basit. Çünkü o acıdır..."

Yazının geri kalan kısmı ise latin harflerinden ilk bakışta anlamlı bir yazı gibi görünebilecek şekilde rasgele yazılmıştır.  

Lorem Ipsum Neden Kullanılır?

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, insanlar bir baskı ürününü ya da dijital tasarımı değerlendirirken kendilerini yazıya ve onun anlamına kaptırmadan objektif değerlendirme yapamıyorlar. Bu nedenle Lorem Ipsum insanların tasarıma daha iyi odaklanmaları ve aynı zamanda anlamlı bir yazı formuna çok benzer bir örnekle birlikte tasarımı görebilmeleri için kullanılır.  

Bu kullanımın yıllarca süregelen bir gelenek olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde hala birçok insan tarafından aktif olarak kullanıldığını da düşünürsek, matbaa, online ve tasarım dünyasında kullanılmaması için hiçbir sebep yok.

Örnek olarak oluşturulmuş 2 paragraf uzunluğundaki Lorem Ipsum örneğini de buraya bırakalım. Belki de arkasında yatan başka gizemleri de siz çözebilirsiniz.

NOT: Yazı fontu seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkındaki şu yazımıza da göz atabilirsiniz.

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Quisque quis facilisis velit. Nunc justo lorem, feugiat molestie faucibus ac, consequat nec magna. Praesent convallis tortor et tortor dapibus, a tincidunt felis finibus. Quisque purus nisl, malesuada id lacinia nec, sollicitudin ut eros. Mauris mollis mauris in felis viverra, eget pulvinar lorem porta. Sed id ullamcorper massa, eget tempus libero. Proin eu rhoncus mauris. Mauris ac pharetra turpis.

Orci varius natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Suspendisse mattis, enim ut sodales bibendum, purus tellus aliquam felis, vel placerat lectus massa vitae justo. Curabitur pellentesque a quam vel aliquam. In ornare ultricies nunc, nec eleifend est fringilla nec. Cras vestibulum eros ultricies fringilla laoreet. Suspendisse sodales odio risus, et ultricies leo elementum consequat. Fusce metus enim, tristique eu velit eleifend, fringilla tristique purus. Mauris pharetra posuere mauris, id auctor nunc eleifend eget. Maecenas in justo sit amet est volutpat lobortis vitae id nisl. Praesent in quam ut massa fermentum tempus. In porttitor magna et justo ullamcorper consectetur. Nullam in ante a elit maximus eleifend. Nunc neque sem, dapibus a viverra ac, sodales volutpat tortor."