İnsert Baskı Nasıl Hazırlanmalıdır?

Perakendeci firmalar ve özellikle büyük marketler tarafından, hem maliyeti düşük hem de hızlı ve etkili bir yöntem olduğundan sıklıkla tercih edilen insert baskılar hakkında detaylı bilgiyi önceki yazımızda sizinle paylaşmıştık buradan okuyabilirsiniz.

Peki, bu insert baskıların daha etkili ve kullanışlı olmaları için firmalar neler yapmalı, insert baskılarını nasıl hazırlamalılar?

Perakende firmaların özellikle indirime girdikleri dönemde insert reklam basım ihtiyaçları oldukça artmaktadır. Market sektörü bu konuda belki de en çok talep gösteren sektördür. Bu sektörler uyguladıkları indirimlerin kısa sürede olabildiğince geniş kitlelerce duyulmasını hedeflerler. Bu yüzdendir ki bu amaçla hazırlanan insertlerde etkili bir tasarım yapılmalı, indirimler ve kampanyalar müşterilere olası en çekici halde yansıtılmalıdır.

Müşterilere belirli düzenler halinde sunulan insertler, genellikle haftalık ya da on beş günlük periyodlar halinde basılırlar. Ayrıca insert baskılar genellikle parlak kuşe yapılarak müşterilerin daha fazla ilgisi çekmesi hedeflenir.

İnsertlerin hazırlanması firmalar için küçük ama oldukça önemli bir iştir çünkü insertler firmaların müşterileriyle iletişim kurmaları için kullandıkları en etkili ve en önemli pazarlama ve reklam araçlarıdır. Firmaların promosyon dönemlerinde mağazalarında ya da gazete veya dergi içlerinde müşterilerine ulaştırdıkları bu baskılar aynı zamanda firma tarafından hızlı reklam aracı olarak da kullanılarak, etkili olması açısından mağaza girişlerinde ya da mağaza içerisinde müşterilere sunulabilir.

İnsertlerin temel amacı fiyat indirimi yoluyla firmaların satışlarını artırmak olduğundan, insertler hazırlanırken içerilerinde ürünler hakkında detaylı tanıma yer verilmesine dikkat edilmelidir. Ürünün fotoğrafıyla birlikte, ağırlık ve hacim bilgisi, fiyatların müşterilerce kolayca karşılaştırılması açısında indirim öncesi ve sonrası fiyat bilgileri insertlerde yer almalıdır. Ayrıca insert reklamlar genellikle tek çekimlik reklamlarda etkili olabildiklerinden, insertlerin orta ve son sayfalarında daha çok genel kabul görmüş ürünlerin tek ve yarım sayfalık reklamlarının yer alması da bazı firmaların etkili bir tercihidir.

Perakendeciler için önemli bir müşteri kazanma aracı olan, müşteriler için ise ürünlerin fiyat karşılaştırmasını yapabildikleri önemli bir kaynak olan insertlerde yapılan indirimlerin, kampanyaların yanı sıra firmaların ürünlere göre uyguladıkları taksit miktarının ve firmaların çalıştığı bankaların belirtilmesi de ayrıca önemlidir. Aynı zamanda hazırlanan insertlerin üzerinde firma iletişim bilgileri de bulunmalıdır. Firmalar ayrıca insertlerde çeşitli özel günlerin kutlamalarını veya yaptıkları sosyal kampanya ve duyuruları da müşterilerle paylaşabilirler.

İnsertler belirli periyodlarla basılabileceği gibi sadece özel günlerde, ya da yılın okul açılışı, bayram gibi belirli gün ve zamanlarında, mağaza açılışlarında da basılabilirler. Önemli olan nokta insertler hazırlanırken indirim şekillerine dikkat etmek ve müşteriye özel indirim geliştirmektir. İnsertlerde yayınlanması için seçilen ürünlerin müşterilerin ilgisini çekecek ürünler olmasına, yayınlanan ürünlerin kalitesine dikkat edilmelidir. Ayrıca insertlerde sunulmak üzere fiyatlar belirlenirken firmalar piyasalarda iyi bir fiyat araştırması yaptıklarından emin olmalıdırlar ki piyasa üzeri bir fiyat vererek müşterilerin gözünde itibar kaybetmesinler. Tabii ki verilen fiyat bilgisinin yanlış olmaması da firmalar tarafından özenle kontrol edilmelidir.

Bir diğer önemli noktada firmalar insertleri hazırlarken kampanya bitimine kadar yeterli olacak sayıda hazırladıklarından emin olmalıdırlar. Ayrıca insertlerin dağıtımının takip edilmesi, insertlerin müşterilerin günlük yaşantılarına da ulaştırılması firmalar için insert hazırlamada bir diğer önemli konudur.

Ayrıca eğer firmalar insertlerini daha ilgi çekici hale getirmek isterlerse, insertlerin içlerine promosyon kuponları koyabilirler, yemek tarifleri gibi müşterilerin ilgisini çekecek yazılar ekleyebilirler ya da ürünlerinin ufak deneme ürünlerini insertlerine yapıştırabilirler. Böylece insertler, müşteriler tarafından daha çok ilgi görecekleri gibi firmalarında satışlarının artmasına da yardımcı olurlar.