Matbaa Terimleri Nelerdir?

Matbaacılık günümüzde önem arz eden ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte yenilikleri de takip etmeye her sektör gibi ihtiyaç duyan bir sektördür. Matbacılıkta genellikle kullanılan ve aslında tüm matbaa müşterilerininde bilmesi gereken bazı terimler vardır. Sizler için kullanılan en temel matbaa terimlerini listeledik.

En Temel Matbaa Terimleri

Matbaa: Çeşitli baskı teknikleri kullanılarak çeşitli materyallere baskı çalışmalarının yapılması ve bu baskıların çoğaltılması anlamına gelir. Diğer anlamı basım evidir. Günümüzde matbaada kullanılan terimler nelerdir denildiği zaman akla gelen ilk terimdir.

Ajans: Firmaların daha başarılı olmaları için reklam, afiş, el ilanı ve diğer materyallerin tasarımını yapan ve baskıya ulaştıran kuruluşlardır. Bu kuruluşlar bir nevi firmanın reklam kolu olarak görev yaparlar. Yaptıkları çalışmalar ile firmaların sektörde daha başarılı olmaları işçin uğraşırlar.

Yayınevi: Uzmanlık alanları için hazırlanan kitapların üretim ve dağıtım işlemlerini takip eden kuruluşlardır. Matbaaların en önemli müşterileri arasında yer alır.

Selefoncu: Baskısı tamamlanmış olan dergi, kitap ve broşürlerin dış etkenlerden etkilenmemesi için yapılacak olan kaplama malzemeleri ile kaplayacak olan kuruluşlardır. Matbaa sektöründe önemli bir yeri olan selefon kaplamalar basılı materyallerin daha kaliteli olmasını sağlar.

Cilt evi: Birçok matbaanın kendi bünyesinde cilt evi bulunur. Cilt evleri basımı bitmiş olan materyallerin kapak takılması, sesim, kırım, harman ve dikiş gibi işlemlerin yapıldığı yerdir.

Kağıt: Günümüzde Matbaa terimleri nedir sorusuna verilecek olan ilk cevaplardan olan kağıtlar basılacak olan en temek materyallerdir. Ham maddesi selüloz olan kağıdın kalınlığı, pH değeri ve rengi baskı kalitesini etkileyen faktörler arasında yer alır.

Mürekkep: Kağıt üzerine aktarılacak olan baskıların aktarım işlemlerini yapmak için kullanılan bir materyaldir. Pigment, inceltici ve çözücülerden oluşur.

Tram: Renklerde ara tonlara ulaşılmasını sağlar. Gözle görülmeyen bir noktadan yapılan işlemlerdir.

Tire: Her rengin ayrı ayrı basılma işlemidir.

Ofset baskı: Kauçuk yardımı ile yapılan ofset baskı işlemi de matbaada kullanılan terimler nelerdir sorusunda akla gelen ilk terimlerden olur. Kitap, dergi ve broşür baskılarında kullanılan baskı teknolojisi ofset baskıdır.

Laminasyon: Basılmış olan materyallerin dış etkenlerden etkilenmesini engellemek amacı ile kaplama işlemidir. Selefon, vernik ve lak malzemeler ile yapılabilir.

Kırım katlama: Günümüzde broşürlerde kullanılan kırım katlama işlemleri 2 veya 3 kırımlı broşür tasarımları için kullanılır.

Cilt: Basılmış olan kağıtların bir araya getirilmesi ile kapaklı veya kapaksız olarak birleştirilmesi işlemidir.