450.000.000 adet baskıyı Türkiye'nin 81 iline gönderdik | HakkımızdaHafta içi09:00 - 18:00|İletişim0216 706 0 232

Güvenli Ödeme İade Garantisi Zamanında Teslimat Kargo Bedava 6 Taksit

Logo Tasarım Nasıl Yapılır? 5 Online ve Ücretsiz Logo Tasarım Programı

Logo Tasarım Nasıl Yapılır? 5 Online ve Ücretsiz Logo Tasarım Programı

Logonuz, işletmenizin yüzüdür. İnsanlar logonuzu görür görmez, nasıl bir marka/firma olduğunuza dair bazı fikirler edinirler. Bu nedenle logonuz hem karakteristik olmalı hem de şirketinizi de anlatmalı.

 

 

İşinizin az sayıdaki tutarlı parçasından sadece biridir, logonuz. Profesyonel bir logo rekabetçi bir pazarda kalabalığın arasından sıyrılmanıza yardımcı olur. Ayrıca kimsenin bire bir kopyalayamayacağı, kopyalamaya çalışsa da ancak aslını yaşatacağı parçası logonuzdur.

Aynı zamanda logonuzu markanızın kalbi olarak da düşünebilirsiniz, çünkü potansiyel müşterilerin sizle çalışıp çalışmama kararını vermelerinde logonuz önemli bir etkiye sahiptir.

3 çeşit ana logo tasarım çeşidi vardır:

Yazı

Google Logo - Bidolubaski

Yazı + Sembol

Nike Logo - Bidolubaski

Sembol

Apple Logo - Bidolubaski

Genellikle sadece yazı veya yazı + simge seçmek daha iyidir. Sadece sembol ile yola çıkmak için marka bilinirliği oluşturmak, dolayısıyla çok ciddi bütçeler ayırmak gerekir.

Oluşturmaya karar verdiğiniz logonun türüne bakılmaksızın, daima aşağıdaki özellikleri barındıran bir logo yapmaya çalışmalısınız:

Komplike Olmayan: Aşırı karmaşık bir logo yerine sade bir logo tasarlamanızda fayda var. Özellikle konu logo tasarımı olduğunda, sade tasarım daha başarılı olarak düşünülebilir.

Akılda Kalıcı: Logonuz, dışarıdan bakanlar için şirketinizin görsel bir temsilidir. İyi bir logo tasarımı hızlı bir izlenim bırakabilmeli ve akılda kalıcı olmalıdır.

Uzun Ömürlü: İyi bir logo zamana meydan okuyabilmelidir. 10, 20, 30 belki de daha uzun yıllar ayakta kalabilmek için sadece günümüzün trendi olan ve ileride modası geçebilecek simge ve yazı biçimlerinden kaçının.

Esnek: İyi bir logo, çeşitli ortamlarda ve uygulamalarda kendinden bir şeyler kaybetmemelidir. Örneğin, farklı boyutlarda ve farklı renkteki zeminlerde kalitesini korumalıdır.

Şimdi logonun nasıl tasarlanması gerektiğini biliyorsunuz. İşin daha ilk adımında logonuzu yüksek maliyetlerle bir ajansa tasarlatmak istememenizi anlıyoruz. Bu noktada biz de size gereken desteği vermek adına piyasadaki en iyi 5 online logo tasarım sitesini sizler için derledik.

1. Shopify Online Logo Maker

Shopify Logo Maker - Bidolubaski

Shopify, size saniyeler içinde logo oluşturma imkânı sunar. Tasarım konusunda bir uzmanlığa ya da teknik herhangi bir desteğe ihtiyaç duymadan tüm süreci tamamlayabilirsiniz.

Küçük işletmeler ve online girişimler Shopify’ın yüzlerce icondan oluşan görsel kütüphanesinden faydalanarak eşsiz ve inanılmaz sade logolar tasarlayabilirler. Ayrıca bu görsel kütüphanenin de sürekli olarak güncellendiğini hatırlatmakta fayda var.

Shopify'in çevrimiçi logo yapımcısının tek dezavantajı, fikrinizi tam olarak yansıtabileceğiniz müdahaleleri yapamıyor oluşunuz. Ayrıca, özel dokunuşlar yapamadığınız için başka firmalarla aynı/benzer bir logo yapmış olma riskini göz önüne almış olursunuz.

2. Logo Maker, Ucraft

Ucraft Logo Maker - Bidolubaski

Ucraft logo aracı tamamen ücretsiz bir hizmet sunar. Ekranınızda çıkan komut kısımlarından kolaylıkla logonuzu oluşturabilirsiniz. İçerisinde bulundurduğu icon tarzları sebebiyle biraz karikatürize bir tarzı olduğunu söylemekte fayda var. Özellikle bu tarz bir logo düşünürseniz, sizin için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Ucraft’ın en büyük avantajlarından biri logonuzu oluşturduktan sonra ücretsiz bir şekilde PNG olarak indirebiliyor olmanız. Bu şeffaf arka planlı ve yüksek çözünürlüklü PNG logonuzu her yerde kullanabilirsiniz. Birçok firma da buradan logolarının temellerini oluşturarak son haline getirmeleri için grafikerlere aktarıyor.

3. GraphicSprings Logo Creator

GraphicSprings Logo Creator - Bidolubaski

GraphicSprings, bu listenin en güçlü üyelerinde biri. Bu online logo tasarım sitesi, daha fazla kontrol isteyen işletmeler için ideal bir seçenek. Profesyonel resim düzenleme programlarının sağladığı özelliklerin çoğunu size sağlar.

Ayrıca sitenin grafik tasarım ekibinden görevlileri size logo tasarlamaları için ücreti karşılığı kiralayabilirsiniz. Sitenin en büyük dezavantajı yaptığınız tasarımları yüksek çözünürlüklerde indirmek için ücret ödemeniz gerekiyor olması.

4. Hipster Logo Generator

Hipster Logo Generator - Bidolubaski

Hipster Logo Generator, birkaç yıl önce yaygın olan hipster hareketinin bir sonucu olarak ortaya çıkmış bir logo tasarım sitesidir. Adında anlaşılacağı gibi, bu site içerisindeki iconlar genellikle hipster tarzında bir logo yapmanızı kolaylaştırıyor. Yani buradaki tarz tüm zevkleri karşılamayacaktır. Ancak, gençlere veya alternatif kitlelere hitap eden bir işletmeniz varsa bu site sizin için mükemmel olabilir.

Bundan daha basit bir logo tasarım sitesi yok diyebiliriz. Tek yapmanız gereken çeşitli iconlar arasından seçimlerinizi yaparak logonuzu oluşturmaya başlamak. Logo için hiçbir üst düzey tasarım bilgisine ihtiyacınız olmayacağını söyleyebiliriz. Son olarak eğer logonuzun yüksek çözünürlüklü halini indirmek isterseniz, bunu da ücret karşılığında site içerisinden alabiliyorsunuz.

5. Canva

Canva Logo Maker - Bidolubaski

Canva özünde logo tasarımı için hizmet veren bir site değil. Ancak ‘yüksek çözünürlük için para ödemelisin’ zihniyetindeki sitelere adeta bir tepki olarak doğmuş neredeyse tamamen ücretsiz olan bu online tasarım sitesi logo için de kullanılabilir.

Canva içerisinde birçok görsel barındırır, ayrıca istediğiniz icon ve görseli de yüklemenize izin verir. Bu sayede beğendiğiniz iconları indirip Canva üzerine yükleyerek logonuzda kolayca kullanabilirsiniz.

Grafik tasarım hakkında her tür faydalı içeriğe Bidolubaskı Blog ile ulaşabilirsiniz. En yeni yazılarımızdan herkesten önce haberdar olmak için mail bültenimize abone olmayı unutmayın.