İllüstrasyon Nedir? Yılın En İyi İllüstrasyon Örnekleri

İllüstrasyon Fransızca kökenli bir kelime olup, gözle görülebilecek olanın abartılarak ya da tamamen hayal ürünü çizgilerle resmedilme anlamına gelir. Tarihteki ilk illüstrasyon örneklerine yüzlerce yıl öncesinde mağaralara yapılan çizimlerde rastlanmaktadır. O günden bugüne illüstrasyon sanatı sürekli olarak kendini geliştirerek yoluna devam etmiştir. Öncelerde daha çok anı resmetmenin yolu olarak kullanılan illüstrasyon, günümüzde daha yok hayali evrenlerin yaratıldığı, afili mesajların verildiği bir sanata dönüşmüş durumda.

Fotoğraf doğadaki bir manzaranın doğru açılarda yakalanması ile en güzel şeklini alabilir. Ancak illüstrasyon için doğa sınırları olmadığı için uçsuz bucaksız bir hayal dünyasından neler çıkabileceğini kestirmek oldukça güç. Bu nedenle de illüstrasyon sanatçılar her sene çıkardıkları inanılmaz işler ile bizi şaşırmaya devam ediyorlar. 2017'de de illüstrasyon tasarımlarında çok hareketli ve keyifli bir sene oldu. Bu yazımızda 2017'nin en iyi illüstrasyonlarını sizin için derledik.

En İyi İllüstrasyon Örnekleri - 2017

İllüstrasyon dünyası asla uzun süre sabit kalmaz. Grafik tasarım dünyasına yön veren yeni trendlerin yanı sıra, tasarımcı dünyasına yeni katılan yeni mezun kalemler ile her sene yeni ve birbirinden güzel işler çıkmaya devam ediyor. Trendlerin bu kadar değişken ve tasarımcıların bu kadar fazla ve yetenekli olduğu bir dünyada en iyi tasarım örneklerini takip etmek de oldukça zor. Bidolubaskı sponsorluğuyla Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu(GMK) tarafından düzenlenen 36. Grafik Tasarım Sergisi'nde yer alan yılın en başarılı illüstrasyonlarını bu listede sizler için derledik.

1- 'Babylon Sahil' İllüstrasyon - Tasarımcı: Deniz Damar

Deniz Damar tarafından Babylon firması için tasarlanan bu illüstrasyon GMK tarafından ödüle layık görüldü. Hem renklerin seçimi, hem de kullanılan çizgiler müziği, denizi ve eğlenceyi sonuna kadar hissetmemizi sağlıyor. Marka adından bağımsız olarak görsele baktığınızda tüm duyguyu size aktarabildiğini görebilirsiniz. İşte bu da tasarımın ne kadar güçlü olduğunun bir göstergesi. Tekrardan tasarımcı Deniz Damar'ı bu enfes illüstrasyon ile aldığı ödülden ötürü kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

2- '1 Sinop 20 Çocuk' İllüstrasyon - Tasarımcı: Emel Karadeniz

Emel Karadeniz tarafından SİNOPALE (Uluslararası Sinop Bienali) için hazırlanan bu tasarım GMK tarafından yılın en başarılı işleri arasında yerini aldı. İllüstrasyon sanatında basit çizgiler kullanarak detaylı ve pek çok şey anlatabilen işler çıkarmak oldukça başarılı kabul edilir. Emel Karadeniz de bu projede şahane bir iş ortaya koyarak 36. Grafik Tasarım Sergisi'nde yerini almış. Kendisini tekrardan eşsiz tasarımı için kutluyoruz.

3- 'Zorbalık' İllüstrasyon - Tasarımcı: Uğur Altun

Minty Kitap için Uğur Altun tarafından tasarlanan Zorbalık isimli eser de GMK tarafından serginin başarılı projeleri arasında yerini aldı. Detaylarla dolu bu illüstrasyonda kullanılan çizim tekniği oldukça başarılı. Yine renklerdeki ferahlık da gözden kaçırılmaması gereken bir ayrıntı. İnce ince işlenmiş bu illüstrasyon için tasarımcısı Uğur Altun'u buradan tebrik ediyoruz.

4- 'Yaratıcılık Bulaşıcıdır / Kristal Elma' - Tasarımcı: Mehmet Saydan Çelik

2017 Kristal Elma Festivali için Mehmet Saydan Çelik tarafından tasarlanan bu illüstrasyon hem fikir olarak hem de çizim olarak oldukça başarılı bir çalışma. Renklerin de oldukça canlı renkler arasından tercih edildiği bu çalışma da bu senenin en başarılı işleri arasında yerini aldı. Bu çalışmaya bakınca yaratıcılığın Mehmet Saydan Çelik'ten hepimize bulaşmasını diliyor ve kendisini bu başarılı illüstrasyon çalışmasından ötürü kutluyoruz.

5- 'Hello From Adana' ve 'İzmir Letterpress Kart' - Tasarımcı: Tuğrul Peker

Tuğrul Peker tasarımlarında İzmir ve Adana'nın değerlerini sade ve şık çizgilerle o kadar güzel anlatmış ki her şeyi anlamak için bir süre incelemek gerekiyor. İlk bakışta verdiği otantik havanın da oldukça şık olduğunu da söylemek de fayda var. Kendisini çok değerli ve şık bu iki tasarımı için tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.