Havalı Bir Zarf Atışıyla Müşteri Tavlamak

Şirketi kurdunuz, çalışacak insanları buldunuz, logonuz tamam, irsaliye defteri zaten olmazsa olmaz, işler başladı, işler büyüdü, kurumsal kimliğinizi güçlendirmenin vakti geldi, şirketinizin logosunun ve isminin basılı olduğu antetli kâğıtlardan broşürlere saygın bir firma olmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırsınız. Hah işte, zarf da gerekiyor.

Eskiden daha çok duygu yüklü ve hasret kokulu mektupların gönderilmesi ve bu mektupların heyecanlı parmaklar tarafından haşince yırtılarak açılması amacıyla kullanılan zarf, artık büyüdü, iş güç sahibi oldu, diplomat zarf ve torba zarf olarak şekillendi.

Siz isterseniz yine öpücüklü ayıcıklı zarf çeşitlerinin içine iliştirin kişisel mektuplarınızı, gönderin ama biz şimdi burada biraz iş konuşacağız.

Firmalar Neden Müşterilerine Zarf Atarlar?

Bazı şeyler gereksiz ya da lüks görünmesin gözünüze. Zarflar mesela. İster kurumsal müşterilerinize ister son kullanıcıya göndereceğiniz evrakı, adınızın sanınızın basılı olduğu bir zarfta göndermek profesyonelliğinizin bir göstergesidir. Kurumsal kimlik; zarfından antetli kâğıdına, logodan kartvizite bir bütündür. Firmanızın kimliğini, duruşunu, saygınlığını şirketinize özel olarak tasarlanmış zarflarla pekiştirmelisiniz. Firmanıza özel antetli kâğıda yazılan bir not, aynı tasarımda bir zarfın içinde bir takım oluşturur. Takım ruhu önemlidir. Hem şirketin içinde hem de dışında.

Özel Zarf Tasarımı Derken?

Tıpkı antetli kağıtlarda olduğu gibi zarfların üzerine de şirketinizin logosunu, ismini, adres bilgilerini, hatta sloganını bastırabilirsiniz. Kırtasiyeden alınan sıradan bir zarfın içinde gönderilen yazışma mı daha ciddiye alınır yoksa şirkete özel olarak basılan bir zarf mı “Öhöm!” diyerek açılır?

Hepsini Bir Arada Tutan Aile Büyüğü

Zarf ailesinin en büyüğü olan torba zarflar, farklı ebatlardaki evrakın bir arada gönderilmesini sağlar. A3, A4 ve A5 boyutlarında üretilen torba zarflarını evrak gönderiminde kullanabileceğiniz gibi dosyalamada da değerlendirebilirsiniz. Torba zarflar renklerine ve baskı çeşitlerine göre oldukça fazla seçeneğe sahip. İsterseniz şirketinizin adını sanını altın varaklı harflerle bile bastırabilirsiniz üstlerine.

O Kadar Popüler ki Diplomat Zarf Olmasa Şirketler Kapanacak Adeta!

Diplomat zarf, aslında tüm rutin işlerde kullanılan bir zarf çeşidi. Klasik zarf şeklinde olan düz beyaz diplomat zarfların yanında pencereli modelleri de var. Şirketlere resmi bir hava katan diplomat zarflar müşterileri de mutlu ediyor. Bunun iki nedeni var. Birincisi, firma ismi üzerinde yazılı olduğu için insanlar evrakın kimden geldiğini anlayabiliyor. İkinci olarak, insanlar firma ismini ve logosunu boyayıp, üzerine istediği ismi yazıp ya da deseni çizip kendilerine gelen diplomatik zarfı bir mektup zarfına dönüştürerek kişisel amaçlarına alet edebiliyorlar. Bunu yapan kişi sayısı hiç de az değil; çünkü bu zarflar pek şık.