El İlanı Nasıl Hazırlanmalıdır?

İyi bir el ilanı tasarımcısı, yaptığı ilana ilk kez bakan kişilerin sırası ile nerelere baktığını önceden kestirebilmektedir. El ilanından istenilen düzeyde verim alınabilmesi için normlara uygun hazırlanması gerekir.

El ilanı hazırlanırken, öncelikle  mağazanın ya da şirketin ismi ve logosu bulunmalıdır. Bu, el ilanını inceleyen müşterilerin bilinç altına şirket isminin ve logosunun yerleşmesi açısından önemlidir. En iddialı olunan ve ses getirecek olayları hemen bu logonun altında  ön sayfada yer vermelisiniz.

Genellikle tek yapraktan ibaret olan el ilanlarının arka sayfaları da önemli olmakla birlikte boş bırakılması anlamsız olacaktır. Bu sebeple, şirket ya da ürün tanıtımı için bu bölümü de faydalı materyaller ile doldurabilirsiniz.

İnsanların el ilanını incelerken ilk baktıkları yer başlık kısmı ve sayfanın tam ortası olarak bilinmektedir. El ilanınızın bu bölgelerinde asıl anlatmak istediğiniz konuyu anlatabilirsiniz. Alt kısımlara iletişim bilgileri (telefon numarası, web sitesi, sosyal medya hesapları ve fiziksel adres) yazılarak, el ilanından verim alan potansiyel müşterinin “Nasıl ulaşabilirim?” sorusu da yanıtlanmış olacaktır.

El ilanı, kendi içinde çeşitlilikler gösteren bir reklam aracıdır. Bu çeşitler el ilanı fiyatları açısından fark yaratılmasına sebep olur.
 

  • Kâğıdın kalitesi ve çeşidi. Baskının kuşe kâğıda veya normal kâğıda yapılacağı seçilir. Kuşe kâğıdı, normal kâğıda göre bir miktar daha kaliteli ve parlak olmasıyla tanınır.

  • Kâğıdın gramajı ve boyutu. Çok büyük bir kâğıt taşıma açısından problem yaşatırken küçük kâğıtlar kaybolma riski ile karşı karşıyadır. En çok tercih edilen el ilanı boyutları şu şekildedir:

  • A6 – 10 x 14 cm

  • 10,5 x 22 cm

  • A5 – 14 x 21 cm

  • Ne kadar basılacağı da seçmeniz gereken başka bir unsurdur. Fazla bastırıp elinizde kalması, az bastırıp yetmemesi de büyük bir problemdir. İhtiyacı karşılayacak kadar el ilanı bastırmak gerekmektedir.

Buradaki unsurları firmaya uygun olarak seçerseniz yapılan reklam amacına tam olarak hizmet edecektir ve müşterileri firmaya doğru çekecektir.