Canva ile Tasarım Nasıl Yapılır? – Ücretsiz

Tasarım, baskı işlerinin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Bu nedenle de baskı ihtiyacı olan firmaların tasarımlarını hazırlamaları ya da dışarıda hazırlatmaları gerekir. Ancak tasarım yapabilecek bir çalışanınız yoksa ve üst düzey tasarım bilgisine sahip değilseniz bile çözümler hala tükenmiş olmuyor. Dünyanın tasarım alanında devrim yaratan internet sitesi Canva ile artık tasarım yapmak düşündüğünüzden çok daha kolay!

Canva, tek tıkla üye olabileceğiniz ve Facebook kullanmakla aynı kolaylıkta tasarımlar yapabildiğiniz bir online tasarım platformu. Üstelik neredeyse tüm özellikleri ücretsiz! Ayrıca içerisinde üründen ürüne değişen ücretsiz şablonları, sürükle bırak özelliği, logo ekleme, site içerisindeki ücretsiz ikonları kullanma gibi pek çok avantaj da Canva’yı sektöründe bir numara yapıyor. Canva’nın en önemli özelliklerinden biri de tamamen Türkçe bir arayüzünün olmasıdır. Bu sayede herkes talimatları takip ederek kolayca tasarım yapmaya başlayabilir. Hadi o zaman gelin tüm tasarım dünyasını sarsan Canva’ya yakından bakalım.

Ücretsiz Tasarımlar İçin Canva Nasıl Kullanılır?

Canva’yı kullanmaya başlamak için yapmanız gereken ilk şey; Canva.com adresine girerek bir üyelik oluşturmak. Üyeliğinizi oluştururken Facebook hesabınızı kullanarak da tek tuşla üyeliğinizi tamamlayabilirsiniz. Ardından, nasıl bir iş için tasarım yapmak istediğinizi seçebileceğiniz bir ekrana gelirsiniz. Bu ekrandan ise kartvizit, davetiye, etiket, sosyal medya görseli ve antetli kağıt gibi sayısız tasarım seçeneğinden birini seçerek işiniz üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz bu seçeneklerin dışında da kendi özel ölçülerinizi tasarım yapmak için kullanabilirsiniz. Diyelim ki, Bidolubaski.com’dan Amerikan servis siparişi vereceksiniz, ancak Canva’da Amerikan servis seçeneğini bulmadınız. Hemen sağ üst köşedeniz özel boyutlar kullan butonuna basarak, Amerikan servis boyutu olan 29.7 x 21.9 cm ölçüsünü mm cinsinden yani 297 x 219 mm girerek tasarım yapmaya başlayabilirsiniz.

Canva ile Ücretsiz Kartvizit Tasarımı Nasıl Yapılır?

Kartvizit en çok tercih edilen baskı ürünüdür, haliyle de en çok tasarım ihtiyacı duyulan baskı ürünlerinin de başında gelir. Bu kısımda kartvizit özelinde bir tasarımın nasıl yapılacağını resimler üzerinden aşamalı olarak anlatacağız.

1. Aşama: Kartvizit Tasarımını Seçin

Canva’ya üye olduktan sonra karşınıza çıkan ekrandan ‘Tasarım Oluştur’ butonuna basmalı ve tasarım çeşitlerinin bulunduğu ekrana ulaşmalısınız. Bu ekrandan ‘Pazarlama Malzemeleri’ kategorisinin altında bulunan kartvizit ürününü seçmelisiniz. Küçük bir hatırlatma yapmakta fayda var; eğer bastıracağınız kartvizit boyutu 8.5 x 5 cm dışında bir boyut ise ekranın en üst sağ kısmında bulunan ‘Özel Boyutlar Kullan’ butonuna tıklayarak ihtiyaç duyduğunuz ölçüleri ‘mm’ cinsinden girerek ilerlemelisiniz.

2. Aşama: Kartvizit Tasarımına Başlayın

Kartvizit kısmına tıkladıktan sonra önünüze tasarım yapmaya başlayacağınız arayüz açılır. Bu arayüzde bulunan başlıca kısımlar; üst menü, tasarım menüsü ve tasarım alanıdır. Tasarım menüsü içerisinde 6 kısım bulunur; Ara, Düzenler, Bileşenler, Metin, Arka Plan, Yüklemeler. Sayfa ilk açıldığında karşınıza çıkan tasarım menüsünde Düzenler kısmı açık olarak gelir. Bu kısımdan hazır kartvizit taslaklarını seçerek tasarımınızı çok daha hızlı yapabilirsiniz. Tasarım menüsünün diğer kısımları olan;

‘Ara’ kısmından görsel aramaları yapabilir,

‘Bileşenler’ kısmından resim, çerçeve şekil gibi bileşenlere ulaşabilir,

‘Metin’ kısmından yazı çeşitlerini tasarımınıza ekleyebilir,

‘Arka Plan’ kısmından tasarımınıza desenli ya da görsel olarak arka plan seçebilir,

‘Yüklemeler’ kısmında logo, ikon gibi dışarıdan görsellerinizi ekleyebilirsiniz.

3. Aşama: Tasarımınızı İndirin

Tasarımınızı hazırladıktan sonra tasarımınızı istediğiniz formatta bilgisayarınıza kaydetmek için sağ üst taraftaki ‘İndir’ butonuna basın ve açılan pencereden dosya türünü seçerek tasarımınızı indirin. Tasarımınız için dosya türü seçerken, seçtiğiniz dosya türünün baskıya uygun olduğuna emin olmalısınız. Açılan penceredeki PDF – Baskı seçeneğini seçerek dosyanızı indirirseniz baskı işlerinizde herhangi bir problem yaşamazsınız. Ayrıca Canva Premium üyesi olursanız, dosya türü sekmesinin altında bulunan ‘Kırpma işaretleri ve taşma’ kutucuğunu da işaretleyerek tasarımınızın tamamen baskı uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz.

4. Aşama: Baskı İşlemi İçin Tasarımınızı Yükleyin

Canva ile tasarımını yaptığınız baskı ürününü gerçek bir kartvizite dönüştürmek için yapmanız gereken son adıma geldik. Bu adımda yapmanız gereken; Bidolubaski.com adresine girmek ve ardından kartvizit siparişini vermek. Sipariş edeceğiniz kartvizit özelliklerini seçtikten sonra, tasarım sayfasında az önce Canva ile hazırladığınız tasarımı yükleyerek ödemenizi yapabilirsiniz. Siparişinizi tamamladıktan sonra kartvizitiniz Bidolubaski.com güvencesi ile en kısa sürede üretilerek, adresinize ücretsiz kargo ile gönderilir.

Tüm Tasarım İhtiyaçlarınız İçin Canva, Tüm Baskı İhtiyaçlarınız İçin Bidolubaski.com

Tasarım alanında sektörünün öncüsü konumunda olan Canva ile dilediğiniz ölçülerde tasarımlarınızı kolaylıkla ve ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Aynı şekilde sektörünün lideri olan Türkiye’nin en büyük online matbaası Bidolubaski.com ile de ihtiyacınız olan tüm baskı ihtiyaçlarınızı uygun fiyatlarla ve memnuniyet garantisi ile hemen sipariş edebilirsiniz.