Broşür Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Broşür tasarımı yapacak olan tasarımcının birçok konuya dikkat ederek çalışma yapması gerekir. Broşür hazırlarken dikkat edilemesi gereken kurallar aşağıdaki gibidir; 

 • Bir broşürün her zaman somut ve güvenilir satış ve pazarlama aracı olduğu bilinmelidir.
 • Müşteri, dokunma sayfaları çevirerek ürünün yararlarını anlamalıdır.
 • Broşür firmanın dünyaya açılan yüzüdür.
 • Broşür online pazarlama çabalarını destekler ve basın güvenilirliğine sahiptir.
 • Bir broşür, şirketinizin iletişim stratejisinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Yukarıdaki kurallar önce içselleştirilmelidir. Bunu yapan tasarımcı işletme için daha iyi sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Yani broşür hazırlarken tasarımcı sanki emeğini kendi şirketi için hazırlıyor gibi hissetmelidir. Bundan sonra ise yapım aşamasında bazı detaylar yer alır;

 • Bir şirketin kendi ürün gamında ya da bireysel ürünler için farklı broşürler tercih edilmelidir.
 • Şirketin imza hattı, şirketin kendisi, şirket logosu hakkında bir paragraf ve gerekirse şirketin vizyonu kısa bir cümle ile aktarılmalıdır.
 • Hedef kitle kimdir ona bakılmalıdır. Broşür, bir B2B veya B2C iletişimi için mi yapılıyor karar verilmelidir. Çünkü broşür müşteriler, perakendeciler, çalışanlar ya da iş ortakları için ayrı ayrı hazırlanır.
 • Ana mesaj nedir? o tasarlanmalıdır. Rekabete ya da ürün satış özellikleri yaptığınız çalışmada anahtar mesaj geliştirmenize yardımcı olacaktır.
 • Broşürde adres bilgileri, telefon ya da faks numarası gibi ayrıntılar yazılmalıdır.
 • Resimler gerçek ve canlı olmalıdır. Doğrulanabilir gerçeklerle desteklenen detaylara yer verilmelidir.

Günümüzde öncelikli olarak profesyonel çalışan kişiler bu detaylara önem vererek broşür hazırlar. Bu kişilerin uzman olup olmadığına ise elde edilen referanslardan karar verilebileceği gibi kişinin daha önce yaptığı işlerin örneklerine bakarak da karar verilebilir. Bu durumda “broşür hazırlarken nelere dikkat edilmelidir?” sorusuna cevap verecek olan tasarımcıların özenle seçilmesinin gerekliliği ortaya çıkar. Bu tasarımcılar yukarıdaki detaylardan sonra broşür sayfası için öncelikle renk uyumuna dikkat eder. Renk uyumuna dikkat eden tasarımcıların daha dikkat çekici ve merak uyandırıcı tasarımlar ortaya koyduğu gözlemlenmiştir. Daha etkili olarak hazırlanacak olan broşür tasarımlarında uzman olan kişi, rengin markaya uyumlu olmasına özen gösterir. Aynı zamanda insanlarda istedikleri izlenimi bırakacaklarına inandıkları renkleri kullanma içgüdüsüne sahip oldukları görülür. Renk, kağıt boyutu ve seçilen kağıt ürünü ise başarı odaklı olarak çalışan firmaların broşür tasarım çalışmalarından istedikleri boyutta verim almalarını sağlar.

Broşürlerde Kağıt Boyutlarının Önemi

Kullanılacak olan kağıt boyutları broşür kalitesini etkileyen faktörler arasında yer alır. Broşür boyutları sektöre göre değişkenlik gösterse de genel olarak A5 ve A4 boyutlu broşürler pozitif etki yaratır. Günümüzde “sektöre uygun broşür tasarımları nasıl olmalıdır?” konusunda bilgi sahibi olan tasarımcılar, el ilanı şeklinde tasarım yaptıkları broşürleri gerekli boyutlarda tasarlar. Kişilere birinci elden ulaşacak olan broşürler en etkili iletişim silahlarından biridir. Bu sebeple tasarımcıların çalışmalarını doğru boyuttaki kağıtlara aktarması, başarılı broşür çalışmalarının ortaya çıkmasına neden olur. Yapılacak olan broşür tasarımlarında boyutların önemi oldukça fazla olmakla beraber iç mekanlarda kullanılacak olan broşürlerin de desteklenmesi gerekir. Bu nedenle afiş çalışmaları buna ek hizmet olarak sunulabilir. Afiş boyutları da farklı olacağından dolayı yine tasarımlarda kağıt boyutlarının önemi ortaya çıkar.

Broşür Tasarımlarında Renk Uyumu

Günümüzde broşür tasarımı yapılırken önem verilmesi gereken konulardan birisi renk çalışmasıdır. Yapılacak olan tasarım çalışmalarında sıcak renkler ile soğuk renklerin beraber kullanılmaması gerekir. Renk seçimi konularına dikkat eden tasarımcı, daima daha kaliteli çalışmalara imza atar. Renk seçimi ile duygu karışıklığına mahal vermeyen tasarımlar en başarılı çalışma olarak görülür. Günümüzde uzman olan tasarımcılar sürekli olarak renk konularına dikkat ettikleri için daha isabetli çalışmalar ortaya çıkarır. Tasarımcılar tarafından renk uyumuna dikkat edilerek yapılan tasarımlardan elde edilen broşürler hedef kitlede istenilen yönlendirmelerin yapılmasını sağlar. Tasarımcı broşür tasarımı konularında özgün çalışmalar yapar ve renk konusuna dikkat ederse anlatılmak istenen karşıya net şekilde iletilir. Renk skalasından seçim yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de sektör seçimidir. Günümüzde yemek sektörü için kırmızı ve turuncu renklerden seçim yapılabilir. Bunun nedeni iştah açıcı renkler olmalarıdır. Renk bilgilerine sahip olan tasarımcılar daima başarılı çalışmaların merkezinde olur.

Broşürlerde Kullanılacak Olan Kağıtların Önemi

Broşür tasarımını hazırlayan tasarımcılar broşürde kuşe kağıt kullanarak daha kaliteli baskı almayı hedefler. Kaliteli broşür için daha parlak ve kalın kağıt kullanılmasından dolayı broşür çalışmaları da olduğundan daha kaliteli yapıya bürünür. Tasarımların amacı yansıtan şekilde yapılması firmaların daha başarılı çalışmalar sergilemesine neden olur. Bundan dolayı, değişen ve gelişen teknoloji takip edilir ve son dönemde yapılacak olan tasarım çalışmalarında kuşe kağıdın önemi ortaya çıkar. Bu kağıtlarda yapılan baskılar daha net durur ve ele alındığında daha kaliteli olarak hissedilir. Ancak kullanılacak olan gramajlara göre de kağıtlar farklılık gösterir. Bu sebeple “etkili broşür tasarımlarında nelere dikkat edilmelidir?” denildiği zaman kuşe kağıdın kaliteyi arttırdığından bahsedebiliyor olsak da kağıt üzerindeki baskı tekniğinin iyi olmasının şart olduğunu da bilmemiz gerekir. Oldukça önem verilmesi gereken baskı konusunda tasarımcılar deneyimlidir. Başarılı bir yapı yaratılması için gerekli olan her şeye dikkat eden tasarımcılar renk uyumundan kullanılacak olan kağıtlara kadar her detay ile ilgilenir. Firma için en doğru renk seçimi, en doğru kağıt boyutu seçimi ve en doğru baskı seçimi ile broşür tasarımının kusursuz olması sağlanır. Broşür tasarımcının imajını da yansıtacağı için hata kabul edilmez. Bu nedenle bu çeşitli boyutlardaki kağıtlarda bir nevi ressam sanatını sergiler, aktarmak istediğini en yalın ve net şekilde yansıtır.