Bir Grafik Tasarımcısının Göz Bebeğinden Okunanlar

Grafik tasarımcısı arkadaşlar çağımızın en fiyakalı ve en garanti mesleklerinden birine sahipler. Çünkü onlar hem cool hem de sürekli ihtiyaç olan bir işi icra ediyorlar. Broşür, el ilanı, kartvizit, afiş, poster ve daha birçok reklam ürünü için grafik tasarımcılar yeteneklerini döktürüyorlar.

Peki, grafik tasarımcısı dediğimiz kişi nasıl biri? Elbette insanlar tip tip ama yaptığımız işler kişiliğimizi de yansıtıyor sonuçta. Ya da bir süre sonra iş, kişiliğimize yansıyor.

Teknolojisiz Bir Hayat, Hatadır

Grafik tasarımı başlı başına teknoloji ile ilgili bir iş olduğundan, yeni bir Mac bilgisayar, avuçlanmaya doyulamayacak bir mouse, çizim tabletleri gibi teknolojik ürünler grafik tasarımcılarını her zaman mest eder. Teknoloji bir kere damarlarına girmiş bulunduğundan, en basit işi bile kendileri yerine yapacak ya da o işi kolaylaştıracak teknolojik cihazı gördüklerinde hayran kalırlar. Bu, isterse yumurta haşlama makinesi bile olabilir. Yeter ki teknoloji olsun, en azından bir yerinde dijital dijital yanıp sönen bir ışığı bulunsun.

Detaycı Bireyler

Bir broşürdeki minicik bir hatayı bile ilk bakışta fark eden grafik tasarımcıları için detaylara takılmamak imkânsız olurdu. İnce işçiliğin getirdiği bir alışkanlık diyelim ve kendilerini anlayışla karşılayalım.

Şekilciler, Çünkü Yani Renkler Filan

Görsellik onlar için önemli; çünkü işleri bu. Gördükleri her şeyde gözlerinin okşanmasını isterler. Daha doğrusu imaj diyelim, bir şeyin dışarıdan nasıl göründüğü onlar için önemlidir. Bu yüzden giyimden yaşam şekline kadar biraz şekilci olabilirler.

Dolambaçlı ve Süslü Şeyleri Sevmezler

Az sözle çok şey ifade etmeyi, sadelik ve netlikle tasarımlarını kitsch’ten uzak tutmayı prensip haline getirdiklerinden ruhlarına minimallik işlemiştir. Olaylara bakışları da böyledir. Lafı dolandırmaz, abartıya gelemezler. Bu, düz insanlar oldukları anlamına gelmez. Tam tersi, onlar çoğu kişinin dikkat etmediği ayrıntılarla ya da farklı bakış açılarıyla yaşamı renkli hale getiren bireylerimizdir.

Organizasyon İşinde Ustadırlar

Grafik tasarımcılarının çalışma alanı reklam olduğu için revizyonlara, kısa sürede problem çözmeye ve alternatif yaratmaya alışıklardır. Tüm bunlar hızlı düşünüp en doğru kararı verme becerisini edinmelerini sağlamıştır. Gerek tatil organizasyonu gerek “Bugün nereye gitsek?” tartışmaları onlar sayesinde kolayca çözümlenir. Her olay onlar için Photoshop’ta açılan bir layer gibidir. Çok katmanlı ve çok yönlü insanlar onlar.

Yalnızlık Nedir Bilirler

Bir grafik tasarımcısı takar kulaklığını, açar müziğini, geçer bilgisayarının başına tasarımını yapar. “Neden tek başımayım, aman Tanrım ne kadar yalnızım?” diye düşünmez; aksine yalnızlık yaratıcılıkları adına onlara verimlilik sağlar. Bu alışkanlık ya da hayat şekli diyelim, insanlara yapışmama, tek başlarına da mutlu olabilecekleri ve herkesin istediği zaman yalnız kalmaya hakkı olduğu fikirlerine sahip olmalarını sağlamıştır. Bu devirde bulunmaz nimet.