Bıçak İzi Nedir?

Bıçak izi nedir?

Bıçak izi, bir kesim aşamasında sınırlarının bilinmesi, ayırt edilmesi ve bir şablon olarak daha önceden belirlenmesidir. Daha çok özel kesim gerektiren ve tasarım aşamasından sonra kırım ve kesim yerlerinin hesaplanarak kesim için uygun koşulların ayarlanmasıdır. Bir baskı sonrasında üretilen özel bıçaklar ile, son halinin belirlenmesiyle özel bıçak ile kesilerek, kırım yerlerinden kırılır. Fakat bu kırılma ve kesme işlemi gerçekleşmeden önce, kesim ve kırılma noktasını belirleyen kişinin bunu farklı bir şablonda veya örnekte hazırlaması gerekmektedir. Böylece baskı işlemi tamamlandıktan sonra ayarlanmış bir kesim ve kırım işlemi gerçekleştirilerek tam anlamıyla bıçak izi nedir? sorumuzun cevabı, gerçekleşmiş olmaktadır.

Bir kesim işlemi belirli bir ölçü ve boyut sistemine göre yapılmaktadır. Bu sayede bıçak izi için özel bıçaklar ile belirlenen hatlarda istenen kesin sonuçlar elde edilebilmektedir.

Bıçaklama işleminde nelere dikkat edilmelidir?

Bıçak izi işlemi için dikkat edilmesi gereken noktada hazırlanan taslağın kırılma ve kesim yerlerindeki oluşabilecek sorunlara ilişkin bir boşluk bırakmadır. Eğer boşluk bırakılmazsa kesilme işlemi sırasında oluşacak en ufak bir sorun bir ambalajın kullanılabilirlik durumunu yok edecektir. Bu yüzden bir taslak hazırlanırken, düzeltmelerin dikkatli bir şekilde hazırlanarak son değerlendirilmeler üzerine karar verilmesi gerekmektedir. Değerlendirme yapıldıktan sonra kesimi yapılacak örneğin tüm hatları incelenir ve sorun oluşabilecek bir durumun olup olmaması için yine kontrol edilir. Ardından bilgisayar ortamında grafik çizgileri üzerinde kesimi ve kırımı yapılacak olan taslağın durumu incelenir. Görsellik ikinci planda olarak kontrollerin yapılması ve kesim işleminin yapım aşamasına son adımları için uygulanması önemlidir. Aksi halde kırılma noktasındaki ince detaylar gözden kaçabilmekte ve bırakılan payın oranı tam olarak belirlenebilmektedir.

Tasarım bilgisayar üzerinde oluşturulduktan sonra ve ambalajın son kontrolleri yapılarak herhangi bir sorun yok ise özel bıçak hazırlanmaya başlanır. Ayrıca bilgisayar üzerinde ambalaj taslağının görseli, markasının ismi, logosu belirli ölçüler dahilinde çizim grafiğinin içerisine yerleştirilerek baskı için son adımlar atılır. En son olarak görseller, şablonun üzerine yerleştirildikten sonra ve baskı için tüm gereksinimler hazırlandıktan sonra bıçak izi devreye girerek bir ambalajın baskısı kusursuz olmasa da elde edilmek istenen sonuca göre kaliteli bir şekilde ortaya çıkacaktır. Bıçak izinin genel anlamda bilinen açılması bu şekildedir.

Bıçak İzi İşlemleri ve Ambalaj Hazırlığı

Bir ambalaj tasarımı işleminden sonra, kesim ve kırım noktalarının belirlenmesi bir ambalajın baskısı sırasında önemlidir. Çünkü bir baskı işleminin sonlandırılması ve baskı için hazırlanması sırasında, özel kesim bıçaklarının istenilen bir kesimi gerçekleştirmesine ihtiyaç vardır. Kesim yerlerinin belirlenmesi için devamlı çizgilere ve kırılma noktalarının belirlenmesi için kısa kesik noktalı çizgiler olarak ayarlanır. Ayrıca bir baskı için kontrolün tam olarak sağlanması ve kimi zaman birkaç ufak deneme yapılması bir ambalajın baskı sonucuyla oluşabilecek sorunları en aza düşürecek ve bilgisayar ortamında görünen bir baskı, ambalaj görselinin aynı kalitede bir baskısının çıkmasına yardımcı olacaktır.

Grafiksel çalışma bir ambalajın hazırlığı adımında önemli bir role sahiptir. Bu çalışmada kırılma ve kesim noktaları, bıçak izi kullanılacak alanların belirlenmesini sağlamaktadır. Böylece bir çalışma için verilen hataların ve bozulmaların en aza düşürülerek, ambalajı son rötuşlarının belirlenmesiyle baskı için hazır hale getirilecektir. Ayrıca taşma payının da grafik üzerindeki taslağın üzerinde bırakılma baskı süresince oluşacak bozulmaları da azaltacak ve beklenilen bir kalitede bir ambalaj baskısı bıçak izi kullanılarak özel bir kesim ile ortaya çıkacaktır.

Son olarak bıçak izi nedir konumuz ile alakalı grafik tasarımı tamamlanan ve gerekli tüm kontrolleri yapılan ambalajın bir sonraki işlemi, baskıdır. Bu baskı işleminde, ambalajın görselinin bir renkli çıktısı alınmalıdır. Bu şekilde ambalaj görselinin üzerindeki bozukluklar tespit edilir ve soruna neden olan kesim hataları veya renkteki soluk ya da yazıların tam istenildiği gibi bir kalınlıkta çıkmaması gibi durumlar için tekrar düzeltme yapılır. Bu düzeltmelerden sonra deneme ve yanılma sistemi, ambalajın en iyi baskısıyla çıkabilmesine kadar sürer ve en sonunda başarılı bir ambalaj baskısı, özel kesim bıçak ile bilgisayar üzerinde hazırlanan grafik üzerinde aynı belirlenen şekilde baskısı çıkarılır. Sonra kırılma ve kesim yerlerine göre ambalaj fiziki olarak hazır hale getirilir.

Ambalajın Tasarımı, Geliştirilmesi ve Kitlesi

Bir ambalaj hazırlığı ve baskısı için gereken çalışmalarda bu işi yapan grafikerin ince detayları görebilme yeteneği oldukça önemlidir. Ayrıca bir bıçağın kesim noktalarını özel olarak kestirebilmesi ve kırılma, kesim sırasında nasıl bir problem oluşabileceğinin olasılığına ilişkin bir çalışmada sergilemelidir. Tasarımcının buradaki etkisi, neyi hangi şekilde yapacağını bilmesinde yatmaktadır. Bir ambalaj kesimde elde edilmek istenen sonucun, kaliteli bir şekilde alınmasının da bir takım deneyime paralel ilişkisi vardır. Çünkü grafik ile hazırlanan bir ambalaj taslağı üzerindeki oynamalar ve düzeltmeler, kırılma ve kesim noktalarının belirlenmesi gibi durumlar tasarımcının deneyimi ve daha önceki yapılan baskı işlemleri hakkında da bilgi sahibi olabilmesi açısından önemlidir.

Daha önce tasarımı yapılmış baskıya hazırlanan ve olumlu sonuçlar veren ambalaj örnekleri, kendisinden istenilen yeni bir ürün veya marka için özel tasarımları çıkarması istenebilir. Bu yüzden daha öncekilerden farklı, kendine özel ve dikkat çekici özelliği ile kaliteyi yansıtan bir ürün ambalajını kitleye ulaştırabilecek güçlü bir çalışma sergilemesi gerekmektedir. Bu çalışma içerisinde gerçekleştirdiği her adımda temeli sağlam bir ambalaj ürününü müşterisinin veya bağlı olduğu firmaya beklenileni tam olarak vermesi, işindeki deneyimi ve profesyonelliği de yansıtacaktır. Bu yüzden birden çok örnek ve taslağı hazırlayarak bir ambalaj tasarımı için seçenekleri geniş tutmalıdır. Böylece kendisinden beklenen bir çalışma performansını işini iyi bilerek gerçekleştirebilir ve kurgulayabilmektedir. Bunun için bir ambalaj tasarımında hayal gücü önemlidir. Çünkü büyük bir firmanın farklı bir ambalaj tasarımı, isim ve logosunda ciddi ve çığır açan bir yenilik isteyebilmektedir. Bunu şuan günümüzdeki büyük markaların sergilediği ve uyguladığı ambalaj çeşitlerinde de görebilmekteyiz. Kimi zaman dünya üzerindeki zincir kuruluşlarına bu özel tasarım ürünlerini pazarlamakta olup, kimi zamanda sadece önemli merkezlerdeki tek noktada özel ambalaj ürünlerini sergilemektedirler. Ayrıca sırf bu ambalajın ilgi çekiciliği için bir çikolata markası normalde daha önce yapmadığı farklı bir çikolata üreterek bu ambalajla arasındaki ortak bağda kitleyi direk hedef alan ve satışları yükselten bir yeniliği de gerçekleştirebilmektedir.

Bir hedef ve çalışma ortamınızın ne getireceğini bir grafik tasarım işi yapıyorsanız asla bilinemez. Fakat daima yeniliğe yönelik olan ve sürekli gelişen bir oluşumun içerisindeyken de aynı yerde seyir halinde bulunmak bir tasarımcının kendini geliştirmekten çok bir süre sonra kendi işini de kaybetmesine neden olacaktır. Çünkü bir tasarımdan söz ediliyorsa sürekli olarak yenilikleri takip etmek, kişilerin ne istediğini bilebilmek, dikkat çekici öğeleri kullanabilmek önemlidir. Bu açıdan bıçak izi için önemli bir ambalaj grafik tasarımı için en ufak detaylarda kırılma noktalarını bilmek, bunu hazırlayarak baskıya en uygun hale getirmek bir tasarımcının hiç zorlanmadan rahatlıkla gerçekleştirebilmesi gerekmektedir. Aksi halde yapılan bir hata tüm basım ambalajın hatalı ve kusurlu basımı ile sonuçlanabilmektedir.

Ayrıca tasarımcının kesimi yapılacak bir bıçağın maketini de kendisi hazırlaması işin daha verimli sonuçlanmasının önemli yapıtaşlarından bir tanesidir. Bu bıçak maketi ile ambalaj üzerinde yapılan her bir denemede hangi sonuçların olumsuzluk vereceği, kesim noktalarında tam bir netlik söz konusu mu? ya da kırılma noktalarında istenilen bir ambalaj kalıbında fiziki olarak değişim gerçekleşebiliyor mu? gibi durumlar için deneme ve yanılma yöntemi baskı için önemli unsurlardır. Bir meyve suyu ambalajında pipetin girdiği nokta, kutu üzerindeki baş kısmın hatları tüm bu işlemlerden geçerek profesyonel bir çalışma eseri olarak hedef kitle pazarındaki müşterilere ulaşmaktadır. Bugün bir alışveriş mağazasındaki tüm ürünlerde bu çalışmanın ürününü görebilmek mümkündür. Bu açıdan geniş bir kitleye hitap eden her bir çalışmanın titiz, sabır ve en ufak ayrıntılara dikkat edilmeden gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir.

Bıçak izi ile başka bir önemli noktada bıçağın siparişi verilirken gerekli detay ve bilgilerin tam olarak siparişi yapan kişilere eksiksiz olarak verilmesidir. Bıçak izi yapılacak ürünün makinesi, hangi ambalaj kartonu için kullanılacağı, gibi bilgiler istenilen bir türde bıçak izi elde edebilmesi için gerekli şartlardır. Böylece siparişi istenilen bir özel bıçağın ambalaj kesim sırasında belirli ölçütler dahilinde bir ambalaj tasarımı görseli ve ürünün rengi markası ve logosu ile birlikte çıkarak kullanılmaya hazır olmaktadır.

Bir ambalaj neden gereklidir? Kısaca göz atarsak,

  • Öncelikle ambalajın kalitesi içerisindeki ürünün daha uzun ömürlü kullanılmasına yardımcı olur.
  • Ürünün dış etkenlere karşı muhafazasını yaparak, hava almasını önler.
  • Bir ambalaj bir firmanın imzasını taşır. Ayrıca, ambalaj ile ürünü reklam ve diğer çalışmalarla müşteri kitlesine kendini alıştırır.
  • Bir dağıtım aşamasında bir ambalaj içerisinde bulunduğu için, büyük zincir mağazalara ulaştırılma sırasında herhangi kırılma, bozulma ve dağılma durumlarını önler.
  • Çarpmalara karşı korur, ürün içerisinde son kullanma tarihine kadar açılmadan tüketilebilmesine yardımcı olur.
  • Bir ürünün piyasada kalıcılığını etkileyen, kalitesini, markasını ve küresel bir niteliğe sahip bir nitelik taşımasını sağlayan en önemli faktördür.
  • Çağın gereksinimlerine uygun olarak tasarımı, müşterilere seçim konusunda kolaylık sağlamaktadır.
  • Herkes tarafından alışılmış bir ambalaj, en çok tercih edildiği için güveni temsil eder.

Bu gibi maddeler bir ambalajın tüm tasarım aşamalarındaki en önemli faktörlerin bir kısmını ifade etmektedir. Fakat bir ambalajda en önemli etken, görselliktir. Bir görsellik üzerindeki markanın ismi, rengi, barkodu gibi göze çarpan etkenler ulaşılmak istenen hedef kitlenin ilgisini çekmek ve güvenlerini kazanmak üzerinedir. Bu yüzden reklam çalışmaları bir ürünü, kitlelerce bilinmesini sağlayarak, pazar payında daha çok pay elde edebilmesinde oldukça önemlidir.

Olumlu yönde bir izlenim için ambalaj tasarımının kusursuz olması önemlidir. Böylece daha çok talep bir ürün için daha fazla bir kar elde edebilmesini sağlamaktadır. Bu yüzden bir ambalaj tasarımı bir ürünün satılabilmesi ve pazarda büyük bir paya sahip olabilmesi için en önemli faktörün başını çekmektedir.