Baskıya Uygun Tasarım Nasıl Hazırlanır?

Baskı ürünleri, özel olarak hazırlanan tasarımların kağıt, plastik veya metal gibi materyallerin üzerine uygulanması ile elde edilir. Baskı işleminin sorunsuz olarak halledilmesi için ise tasarımın baskıya uygun formatta olması ve bazı tasarımsal gereksinimleri sağlıyor olması gerekir. Bu nedenle de bir baskı ürünü için tasarım hazırlarken tasarımınızın aşağıdaki şartları sağlamasına özen göstermelisiniz.

Renk Seçimleriniz Ürünün Baskı Türü ile Uyumlu Mu?

Sitemizde CMYK veya Pantone renklerinin kullanılabildiği farklı ürün grupları bulunmaktadır. Sipariş verdiğiniz baskı ürününün hangi ‘Baskı Rengi’ kullanılarak basılacağına göre sizin de tasarımınızı bu renkleri kullanarak hazırlamanız gerekir. Örneğin, Kartvizit veya El İlanı siparişi veriyorsanız, tasarımınızı CMYK renkleri ile hazırlamalısınız. Ürünlerin tasarımı için hangi renkleri kullanmanız gerektiğini ise her ürünün kendi sayfasında bulunan şablonlarını indirerek görüntüleyebilirsiniz.

Renk Seçimi Baskı Türü Uyumu

Kesme ve Taşma Paylarını Ayarladınız Mı? Tasarımınız Güvenli Alan İçerisinde Mi?

Baskı ürünleri için tasarımınızı hazırlarken bilmeniz gereken 3 farklı alan bulunuyor. Taşma payı; tasarımın en dışında bulunan 3 mm boyutundaki çerçeve alanıdır. Bu alan kağıdın baskı sonrası kesilecek olan kısmıdır ve bu nedenle de bu alan ürün tasarımının boyutuna ek olarak eklenmelidir. Örneğin; ürün boyutu 133 x 194 mm ise taşma payı ile beraber tasarımın boyutu 139 x 200 mm olmalıdır. Kesim çizgisinden iç tarafa doğru olan 5 mm genişliğindeki alan dışında kalan alan ise güvenli alanı oluşturur. Yani, taşma payından sonra gelen kesim çizgisinden sonraki 5 mm’lik alan içerisine logo veya metin yerleştirilmemelidir.

Kesme ve Taşma Payı

Kullandığınız Görseller ve Logo Yüksek Çözünürlüklü veya Vektörel Mi?

Tasarımınızda kullanacağınız her türlü görsel ve logonun yüksek çözünürlüklü veya vektörel formatta olması şarttır. Aksi takdirde ürünlerinizin baskısı kalitesiz olacak veya yüklediğiniz tasarım reddedilerek yeni bir tasarım yüklemeniz istenecektir. Tasarımlarınızın, ürünün boyutuna göre değişebilecek olmasıyla beraber, genellikle 300 dpi çözünürlük ile hazırlanması tavsiye edilir.

Yüksek Çözünürlüklü Logo Ayarlama

Siparişiniz ve Tasarımınız Uyumlu Mu?

Sitemizden sipariş verirken seçmiş olduğunuz özellikler ile tasarımınızın birbiriyle uyumlu olması şarttır. Örneğin; sipariş esnasında 2 renk opsiyonu seçtiğiniz bir ürün için tasarımınızın da en fazla 2 renkten oluşması gerekmektedir. Ayrıca, siparişlerinizde seçtiğiniz; Ön / Ön – Arka baskı ve Yatay / Dikey baskı yönü seçeneklerinin de tasarımınızla uyumlu olması gerekir. Yani, siparişinizi Sadece Ön baskı ve Yatay baskı yönü şeklinde vermiş, tasarımınızı Ön – Arka baskı ve Dikey baskı yönü olarak yüklediyseniz ürününüz basılmaz, yeni bir tasarım yüklemeniz veya siparişinizi güncellemeniz beklenir.

Sipariş ve Tasarım Kontrolü

Tasarımınızı Yaparken Bidolubaski.com Şablonlarını Kullandınız Mı?

Baskı için hazırlayacağınız tasarımın doğru ölçülere sahip olması ve gerekli koşulları sağlaması için yapmanızı tavsiye ettiğimiz en temel konulardan biri her ürüne özel olarak hazırlanmış ücretsiz Bidolubaski.com şablonlarını kullanmanız. Bu şablonları her ürünün kendi sayfasında veya Hazır Şablonlar sayfasında bulabilirsiniz.

Bidolubaskı Şablon Kullanımı

Şablon Çizgilerini ve Uyarı Yazılarını Kaldırdınız Mı?

Baskı tasarımlarını kolay ve en doğru şekilde yapmanıza yardım eden şablonlar, içerilerinde bilgilendirici bazı çizgiler bulundurur. Şablonlarda belirtilen güvenli alan içinde çalışılan tasarım sonrasında şablon içerisinde bulunan bilgilendirici çizgiler kaldırılmalı ve tasarımda sadece baskıda çıkması istenilen kısımlar bırakılmalıdır.

Şablon Çizgileri ve Uyarı Yazıları

Tasarımınız Baskıya Uygun Olarak Hazırlanmamışsa Ne Olur?

Sitemizden vereceğiniz baskılı ürün siparişleri için baskıya uygun bir tasarım yüklemeniz gerekir. Eğer yüklemiş olduğunuz tasarım yukarıdaki koşullarda birini bile sağlamıyorsa bu sonuçları göze almışsınız demektir;

  • Tasarımınızın onayı gecikebilir, bu da siparişinizin geç üretime gitmesine ve elinize geç ulaşmasına sebep olur.
  • Yeni bir tasarım yüklemeniz istenebilir. Bu durumda da tasarımınız hazır hale gelene kadar üretim yapılamaz ve siparişiniz gecikir.
  • Tasarımınızın hatalı olması sebebiyle ürünlerin baskısında hata meydana gelebilir. Bu hataların tasarımdan kaynaklı olarak meydana gelmesi durumunda ise sorumluluk tamamen tarafınıza ait olur.

Bu istenmeyen senaryoların yaşanmaması adına tüm gerekli adımları tamamladıktan sonra tasarımlarınızı yüklemenizi tavsiye ederiz. Bu yazıya ek olarak yüklediğiniz tasarımların daha hızlı onaylanması için yapmanız gerekenleri ise şu yazımızı okuyarak daha detaylı öğrenebilirsiniz.

Önemli Bir Hatırlatma: Tasarım Onayı

Baskıya tamamen uygun olarak hazırlanmış olan tasarımlar, tekrardan müşteri onayı gerektirmeksizin direkt olarak üretime gönderilir. Ancak, üzerinde küçük değişiklikler yapılan tasarımlar sipariş sonrasındaki 24 saat içerisinde siparişi vermiş olduğunuz e-posta adresine son onayı vermeniz için gönderilir. Bu e-posta içerisinde gönderilen tasarımınızın baskıya hazır son hali için e-posta içerisindeki link ile onay vermeniz gerekir. Eğer bu onay vermezseniz, siparişinizin üretimi başlamaz, bu durum da ürününüzün gecikmesine sebep olur.